گزارش هفتاد و سومین جلسه علنی شورای اسلامی رشت

به گزارش صبح رشت، هفتاد و سومین جلسه علنی شورای اسلامی رشت ساعاتی پیش در عمارت میرزا خلیل رفیع آغاز شد.

محمد حسن علیپور منشی جلسه در ابتدا وصیت نامه ای از شهید مهدی نهی قناد را قرائت کرد.

سید امیرحسین علوی رئیس شورای اسلامی رشت ضمن تسلیت ایام فاطمیه اظهار کرد: ان شاالله جامعه ایران اسلامی مورد عنایت این بانوی بزرگوار قرار بگیرد.

وی در ادامه با اشاره به ۲۹ دی روز غزه گفت: قطعا در آینده نه چندان دور مقاومت مسلمانان به بار خواهد نشست و غده سرطانی اسرائیل نابود خواهد شد.

وی تصریح کرد: هفته گذشته روز سه شنبه های بدون خودرو را با هدف توجه به ناوگان حمل و نقل عمومی و دوچرخه سواری آغاز کردیم و هفته گذشته اتفاق خوبی رخ داد و در اقدامی نمادین سه شنبه بدون خودرو آغاز شد.

وی بیان کرد: در عصر مدرنیته و ماشین محور،دنیا به این نتیجه رسیده محوریت توسعه انسان و محوریت نیازهای مادی و معنوی انسان باشد.

رئیس شورای اسلامی رشت با اشاره به ساخت ایستگاه های اتوبوس در رشت گفت: من هفته گذشته متوجه شدم نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس به منزل من کجا بود و این مبحث در تمام شهر وجود دارد.

علوی ابراز داشت: از سازمان سرمایه گذاری خواستم مبحث ساماندهی ایستگاه های اتوبوس به فراخوان گذاشته شود.

وی با اشاره به ضرورت فروش الکترونیکی بلیط اتوبوس در رشت گفت: فردا این مبحث را در سازمان سرمایه گذاری پیگیری می کنیم و فردا نیز سه شنبه های بدون خودرو را با دوچرخه تردد خواهم کرد.

علوی با اشاره به اینکه مبحث پارک آبی رشت و تالاب عینک بی نتیجه مانده است گفت: امیدوارم با فراخوان سرمایه گذاری ساماندهی این دو موضوع به نتیجه برسد.

رضا رسولی در ادامه جلسه به عنوان ناطق اول این جلسه اظهار کرد: سیستم حسابداری شهرداری غیر شفاف بوده و میزان بدهی های شهرداری به واسطه سیستم حسابداری شهرداری شفاف نیست.

وی از ارائه طرح اصلاح نظام حسابداری برای شهرداری رشت خبر داد و گفت: این طرح در کمیسیون عمران شورا بررسی شده مشتمل بر سه ماده است و تنها شهری که این طرح را اجرایی کرده تهران است و با توجه به این طرح در هر شرایط می توانیم میزان مطالبات و بدهی شهرداری را از سیستم حسابداری شهرداری دریافت کنیم.

رسولی با اشاره به اینکه نام رشت با ستارگان بی شمار خود در تاریخ فرهنگ و هنر گره خورده است مطرح کرد: از این ستارگان می توان بزرگانی چون دکتر حشمت،آرسن میناسیان نام برد.

 

وی با اشاره به درگذشت سید مصطفی رضازاده و ضرورت توجه به بزرگان ورزشی رشت گفت: پهلوان رضازاده برای نجات جان یک انسان جان خود را از دست داد و پیشنهاد می کنم نقطه ای از رشت به نام این ورزشکار فقید نامگذاری شود.

نائب رئیس شورای اسلامی رشت پیشنهاد داد: میدان ورودی جاده پیربازار به نام میدان پهلوان سید مصطفی رضازاده نامگذاری شود.

رسولی با اشاره به اینکه رشت ساختاری بین قومیتی داشته است گفت: به نظر می رسد در نامگذاری ها قواعد و مقرراتی را داریم که لازم است مورد توجه قرار گیرد

وی با اشاره به قانون ممنوعیت به کارگیری اصلاحات بیگانه گفت: تابلوهایی که دارای اسامی بیگانه در رشت هستند مطابق قانون باید جمع آوری شوند

 

محمد حسن عاقل منش رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی رشت به عنوان ناطق دوم در این جلسه اظهار با تسلیت ایام فاطمیه و گرامیداشت روز غزه، روز مقاومت اسلامی اظهار داشت: با ماموریت رئیس شورای اسلامی در همایش ملی شهردوستدار کودک در اصفهان شرکت کردم.

وی با اشاره دستورالعمل شهر دوستدار کودک و ارائه گزارشی درباره همایش گفت: مطابق ماده یک قانون حمایت از کودکان و نوجوانان افرادی که زیر ۱۸ سال باشند کودک و نوجوان هستند.

عاقل منش گفت: شهر دوستدار کودک شهری است کودکان کانون توجه باشند وآنها بتوانند مانند شهروندان در شهر زندگی کنند.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت تصریح کرد: این کنفرانس با هزینه ۳۵۰ میلیون تومان با مشارکت شهرداری اصفهان، وزارت کشور در اصفهان برگزار شد.

وی ادامه داد: خوشبختانه کارگروه شهر دوستدار کودک در شهرداری رشت با ریاست محمد پورناصرانی تشکیل شده و سیاست هایی اتخاذ شده است.

عاقل منش کودکان و نوجوانان را ذخایر شهر و کشور دانست و یادآور شد: ضروری است اداره ای برای شهر تحقق شهر دوستدار کودک تعریف شود  تا جهش مناسب برای اجرای شهر دوستدار کودک داشته باشیم و باید در بودجه سال آینده رقم مناسبی برای آن درنظر گرفته شود.

وی به ضرورت مشارکت سایر دستگاه های اجرایی برای اجرای دستورالعمل شهر دوستدار کودک تاکید کرد و افزود: می توان از ظرفیت انجمن های مردم نهاد نیز در این زمینه استفاده کرد.

علوی در ادامه با قدردانی از عاقل منش و اهمیت موضوع شهر دوستدار کودک گفت: ضروری است رویدادهای بزرگ ملی به میزبانی شهرداری رشت برگزار شود و هرچند رشت سال آینده میزبان روسای شوراهای اسلامی کشور است.

بهراد ذاکری نیز در ادامه جلسه گفت: اگر جایی مشکلی وجود داشته باشد راه حل آن حذف نیست و به عنوان مثال  فیلتر شبکه های اجتماعی و .. رخ داد ولی نتجیه ای نداد و می توان موضوعات مختلف را بدون حذف آنان انجام داد.

عضو شورای اسلامی رشت با اشاره به نصب بنر درباره موسیقی خیابانی در پیاده راه گفت: این موضوع به گردن شهرداری افتاد و ارشاد اعلام کرد مسئولیتی ندارد و موسیقی خیابانی اگر به دنبال مجوز برود که دیگر نامش موسیقی خیابانی نخواهد بود.

ذاکری با اشاره به ضرورت حمایت از نوازندگان موسیقی خیابانی گفت: وظیفه ما است از موسیقی و تئاترخیابانی حمایت کنیم باید فضا آماده شود تا جوانان این فعالیت را انجام دهند و شنیدن صدای آهنگ می تواند آرامشی در شهروندام ایجاد کند.

وی با ضرورت ایجاد معاونتی برای پیگیری مصوبات شورای اسلامی شهر تاکید کرد و گفت: در بحث استحکام بنا و زمین های نسقی باید حساسیت لازم افزایش یابد و امروزه مشاهده می کنیم منازلی فاقد استحکام ساخته می شود.

ذاکری با اشاره به ماشین آلات شهرداری گفت: درگذشته سازمان موتوری بر ماشین آلات شهرداری نظارتی داشت و امروز نظارتی برای ماشین آلات و هزینه آنان انجام نمی شود.

وی تاکید کرد: کمیته مخصوصی برای نظارت ماشین آلات شهرداری راه اندازی شود.

عضو شورای اسلامی رشت در ادامه پیشنهاد داد: می توان برای نامگذاری نام های های گیلکی در تابلوهای  رشت سیاست تشویقی اتخاذ کرد و سیاست ما فقط برخورد قهری نباشد.

خبر در حال تکمیل است…

 

ارسال پاسخ