پروژه راه آهن رشت – قزوین ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

علی اکبر مردی  با بیان اینکه تاکنون زیرسازی خط ریلی رشت – قزوین تکمیل شده، افزود: ۱۶۱ کیلومتر ریل گذاری در این مسیر انجام شده که سه و نیم کیلومتر دیگر آن باقی مانده است.
وی پل منجیل در مسیر خط آهن رشت – قزوین را کاری دشوار عنوان و تصریح کرد: ریل گذاری محدوده یک هزار و ۵۰۰ متری پل منجیل، بدلیل بتنی بودن زمان بر است و حدود ۲ ماه وقت می برد.
سرپرست اداره کل ساخت و توسعه راه آهن منطقه ۲ کشور از آماده بهره برداری بودن خط ریلی رشت – قزوین در هفته دولت امسال خبر داد و گفت: در مجموع ایستگاه های مسیر، ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و چهار ایستگاه کوهین، لوشان، رستم آباد و امام زاه هاشم با پیشرفت فیزیکی حدود ۹۵ درصد آماده بهره برداری هستند.
به گفته مردی، ساختمان اصلی ایستگاه رشت نیز ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تاکنون یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای این خط ریلی هزینه شده که برای بهره برداری از آن، ۷۰ میلیارد تومان دیگر نیاز است.
وی خاطرنشان کرد: البته برای تکمیل کامل این پروژه، ۱۳۰ میلیارد تومان دیگر نیاز داریم اما تکمیل و انجام کارهای جانبی، مانعی برای بهره برداری نیست.
وی به فازهای بعدی پروژه راه آهن در گیلان نیز اشاره و تصریح کرد: در مراحل بعدی ۲ پروژه رشت – انزلی و رشت – آستارا وجود دارد که تاکنون مسیر ۴۰ کیلومتری رشت – انزلی، ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
سرپرست اداره کل ساخت و توسعه راه آهن منطقه ۲ کشور اضافه کرد: برای بهره برداری راه آهن رشت – انزلی ۴۰۰ میلیارد تومان نیاز است که در صورت تامین بموقع اعتبار، این پروژه طی ۲ سال به بهره برداری می رسد.
به گفته مردی، مسیر ریلی ۱۶۵ کیلومتری رشت – آستارا هم ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان هزینه دارد و تاکنون جمهوری آذربایجان ۵۰۰ میلیون دلار وام داده که تقریبا در حال نهایی شدن است و برای فاینانس چین نیز در حال انعقاد قرارداد هستیم که احتمالا به نتیجه می رسد و اگر بموقع تامین مالی شود، ظرف پنج سال آینده قابل بهره برداری است.
ساخت پروژه راه آهن رشت – قزوین از سال ۱۳۸۵ آغاز شده و این مسیر در قالب هشت قطعه کار می شود. این خط ریلی قادر خواهد بود سالانه هفت میلیون تن بار را حمل و ۲ و نیم میلیون مسافر را جابجا کند.

ارسال پاسخ