قالب وردپرس قالب وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس قالب وردپرس قالب وردپرس
پاسخ مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان به اظهارات فرماندار شهرستان رشت

پاسخ مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان به اظهارات فرماندار شهرستان رشت

پس از انتقاد مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان به عدم پرداخت حق قانونی کتابخانه های شهر رشت توسط شهرداری رشت و اقدامات فرمانداری این شهرستان، احمدی فرماندار رشت به اظهارات ایشان پاسخ داد. دکتر هادی نوری در پاسخ به اظهارات فرماندار رشت عنوان کرد:

ابتدا باید عرض کنم آقای احمدی مدیر اجرایی عملیاتی هستند. این که می گویند باید در حوزه شهرستان مطالبه گر باشند عجیب و جالب است! ایشان بجای مطالبه گری باید به حل مشکلات شهرستان بپردازند نه صرفا مطالبه گری. وگرنه مطالبه گری را هر آدم عادی می تواند داشته باشد. کار مدیر برنامه ریزی و حل مشکلات است.

دوم، نماینده عالی دولت نباید در روز روشن دروغ بگوید.  شما تاکنون در هیچ جلسه ای از بنده دعوت نکرده اید و اتفاقا در اولین جلسه انجمن کتابخانه های شهرستان رشت زمان خود هم گفته بودید تا بنده را دعوت نکنند. حضور بنده در جلسات انجمن شهرستان باید به دعوت فرماندار بعنوان رئیس انجمن باشد چنانکه تاکنون در جلسات انجمن دیگر شهرستان ها حضور یافته ام از جمله جلسه روز چهارشنبه انجمن شهرستان لنگرود. پس حتما امورات کتابخانه های رشت برای شما مهم نبوده که از بنده دعوت نکرده اید!

سوم، شما که به شدت به کتابخانه ها و اموراتشان در رشت حساسیت و تعصب دارید باید به مردم شهر رشت جواب بدهید که چرا تاکنون ۳ ماه است این شهرستان نیم درصد رشت را دریافت نکرده است؟! از وقتی که بنده به اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان آمدم تنها در ۶ ماه دوم سال گذشته مبلغ ۵۰۰ میلیون از شهرداری رشت برای کتابخانه های این شهرستان دریافت کرده ام در حالی که در ۱۱ ماه قبل از آن این اداره از شهرداری رشت پولی دریافت نکرده بود. شاید برای مردم جالب باشد که بدانند شما در مدتی که بعنوان فرماندار رشت آمده اید تاکنون چه قدر پول نیم درصد برای رشت دریافت کرده اید؟ و جالب تر است مردم ما بدانند که چرا توافقات میان کتابخانه ها و شهرداری رشت را بهم زدید وگرنه شهرداری رشت به شکل منظم در حال پرداخت نیم درصد خود به کتابخانه های رشت بود.

چهارم، این سنت دیرینه نادرست واریز عوارض به حساب اداره کل کتابخانه های عمومی استان از زمانی که خود شما ذیحساب اداره کل کتابخانه های عمومی استان بودید (در زمان مدیرکلی آقای احمدی پور) جریان داشت و شما آن زمان اعتراض نکردید! چه شد الان لب به اعتراض گشودید؟ برای شما درست بود و برای ما نادرست؟! هم در زمان مدیرکلی دوست شما و هم مدیران کل پس از آن رویه چنین بوده. خود شما بهتر می دانید که اداره رشت به تنهایی توانایی جذب این پول را ندارد کمااینکه شهردار رشت در جلسات شما شرکت نمی کند بعد می خواهید به اداره کتابخانه های رشت پاسخگو باشد!

پنجم، صحبت من فقط در خصوص نیم درصد شهرداری بود نه بودجه استانی. در این خصوص هم باید بگویم تخصیص بودجه اداره کل کتابخانه های عمومی استان در سال ۹۶ نسبت به ۹۵ رشد ۶ برابری داشته است. پس ما کارمان را بلد هستیم.

و ششم، ایشان فرمودند بنده از زمان مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان گیلان تا کنون چه اقداماتی انجام داده ام. خدمت ایشان عرض می کنم اولا تخصیص بودجه استانی ۶ برابر شد؛ دوم عضویت اعضا در نیم سال دوم سال ۹۶ نسبت به نیم سال اول رشد ۸ درصدی داشته؛ سوم امانت یا گردش کتاب در نیم سال دوم ۹۶ رشد ۲۳ درصدی داشته؛ چهارم، فعالیت های فرهنگی نیم سال دوم ۹۶ رشد ۵۴ درصدی داشته؛ همچنین در زمینه تولید خبر، بازدید شخصیت ها از کتابخانه ها، نشست های کتابخوان و … همگی با رشدهای معین صورت گرفته است.

همچنین مجوز احداث دو کتابخانه در گیلان شامل مسکن مهر رشت و اردجان رضوانشهر سال گذشته آنهم در شرایط حاضر از سوی این اداره کل گرفته شد. تدارک زمین و تصویب احداث کتابخانه مستقل در بهترین نقطه شهرستان شفت انجام گردید. تصویب احداث کتابخانه دوم در داخل شهر لنگرود در جلسه انجمن روز چهارشنبه آخرین دستاورد بنده برای کتابخانه ها بوده است. با این همه، هنوز منتظر آن هستم تا فرماندار محترم رشت مشکل زمین کتابخانه مسکن مهر رشت را پیگیری و حل نمایند چون تاکنون حل نشده اما شما در رسانه از حل شدن آن سخن گفته اید!.

در خصوص شهرستان رشت اگر وقت کردید با هم سری به کتابخانه های خمام، خشکبیجار، و کوچصفهان بزنیم تا ببینیم مشکلات گرمایشی آنان در فصل زمستان بررطرف شده است یا نه.؛ همچنین تجهیز سالن های آمفی تئاتر خشکبیجار و خمام، آنهم در شرایطی که شهرداران شهرستان تحت امر شما کمترین پرداختی ها را نسبت به کتابخانه های این بخش ها داشته اند. امیدواریم همین توجهی به شهرداری رشت دارید به شهرداری های بخش های شهرستان رشت هم داشته باشید.

در خصوص خود شهر رشت باید از طراحی مجدد و بازسازی درونی کتابخانه سبزه میدان یاد کرد که مجوزهای لازم اخذ شده و منتظر انجام کنکور سراسری (۴ تیر) هستیم تا بازسازی آن انجام شود؛ کتابخانه خاتم رشت طراحی مجدد گردیده که پس از انجام کار کتابخانه سبزه میدان نوبت به آن خواهد رسید. برای کتابخانه امام رضا رشت تاکنون چندین تیم مهندسی اعزام شده اند که در نهایت تصمیم به بهسازی و مقاوم سازی آن گرفته شده است اما این کار نیاز به ۴۰۰ میلیون تومان هزینه دارد که باید از همان نیم درصد شهرداری رشت تأمین شود.

همه اینها را بگذارید کنار تا برسیم به تأمین حقوق پرسنل شهرستان رشت که در ماه نزدیک به ۱۴۰ میلیون تومان می شود و خدمت شما عرض شود این اداره ردیف بودجه مستقلی برای پرداخت حقوق کتابداران ندارد و باید نیم درصد درآمد شهرداری ها را روی کمک مالی دولت بگذارد تا حقوق پرسنل خود را بپردازد که در زمان بنده طی ۳ ماه مبلغ ۲۷۰ میلون تنها برای حقوق پرداخت شده است.

در پایان بنده هم آمادگی کامل دارم چنانکه وظیفه سازمانی من است، در جهت ارتقای سرانه مطالعه، بویژه فضای مطالعه شهرستان رشت بکوشم. گفتن این که حق شهرستان رشت تضییع می شود نوعی فرافکنی است. من با پیشنهاد شما برای واریز پول نیم درصد رشت به حساب رشت موافقت کردم و شماره حساب رشت را هم به شهرداری رشت دادم اما از آن زمان یعنی دو ماه قبل تاکنون هیچ پولی به حساب رشت واریز نشده و به استناد همان قانون مصوب مجلس از شما به عنوان رئیس انجمن کتابخانه های شهرستان رشت انتظار دارم حق قانونی شهرستان رشت را از شهرداری رشت بگیرید چنانکه بنده سال گذشته این کار را انجام دادم.

ارسال پاسخ