نگاهی به عملکرد شورای پنجم در انتخاب شهردار/نیمه پرلیوان را هم ببینیم

اگرچه طولانی شدن روند انتخاب شهردار رشت انتقاداتی را به اعضای شورای شهر وارد کرده است ولی فارغ از موضوع انتخاب شهردار،قطعا افراد قوی و قدرتمندی در شورای پنجم حضور دارند که هر کدام جداگانه وزنه ای قوی برای شهر هستند و بدون اغراق بتوان گفت هریک از اعضای شورای شهر می توانند به تنهایی یک استان را اداره کنند.

دکتر نصرتی با رای اعتماد ۱۱ نفره شورای پنجم سکان شهرداری را در دست گرفت اما به دلایلی شهر را تنها گذاشت و این آغاز فضایی نه چندان خوب برای شورای پنجم بود.

پس از چند ماه رایزنی و جلسات متعدد سرانجام حامد عبدللهی بعنوان شهردار منتخب رشت انتخاب شد اما عدم احراز صلاحیت وی سبب شد که حجت جذب دیگر عضو شورا توسط شورای شهر رشت بعنوان شهردار به وزارت کشور معرفی شود،با توجه به رایزنی های صورت گرفته جذب آماده برای حضور در راس شهر بود که خبر عدم صلاحیت وی در میان رسانه ها به گوش رسید،حجت جذب دومین شهردار منتخب شورای پنجم به دلیل عدم تطابق با آیین نامه وزارت کشور مبنی بر داشتن ۹ سال مدیریت میانی رد صلاحیت شد و همین امر سبب شد که انتقادها از شورای پنجم به اوج خود برسد.

البته عدم احراز صلاحیت حامد عبداللهی و حجت جذب برای تصدی شهرداری رشت به معنی عدم توانمندی و شایستگی آن دو عزیز نیست  شاید وزارت کشور در آن مقطع مصلحت را برعدم حضور این دو دانسته است.بی تردید هم اکنون عبداللهی و جذب در سنگرهای مهم دیگری در حال خدمت رسانی به شهروندان هستند.عبداللهی ریاست شورای عالی استان گیلان را برعهده دارد و حجت جذب نیز ریاست کمیسیون برنامه و بودجه یکی از مهمترین کمیسیون های تخصصی شورا را عهده دار است.

در سومین گام  شورای شهر رشت برای رهایی بحران و رسیدن به یک آرامش،به یک همدلی دوباره رسید و بدور از هرگونه حواشی، شهرداری با اکثریت رای به وزارت کشور معرفی کرد.
سرانجام در بین نام های مطرح شده،حسین علیقلی زاده گزینه ای بود که با ۱۱ رای شورا انتخاب و به وزارت کشور معرفی شد.
این امر نشان داد که اگرچه در شورا سلیقه ها و نظرات متفاوت است اما اعضا برای آرامش مردم و شهرشان و آرام کردن جو موجود،حاضرند در نهایت از تفکرات خود عبور کنند و یک تصمیم درست و منطقی برای منافع شهرشان بگیرند.

بازگشت همدلی و اتحاد در مجموعه شورا را می توان به مدیریت صحیح رئیس جوان شورا و ریش سفیدانی چون حاجیپور، رمضانپور و عاقل منش دانست.

اما متاسفانه سومین شهردار رشت هم مورد تایید وزارت کشور نبود و نامه عدم صلاحیت وی بدون هیچ توضیحی به دست شورا رسید.

بی شک تصمیمات شورای پنجم در انتخاب شهردار بدون حرف و حدیث نبوده و نیست اما امروزه فضای سیاسی موجود و تقابل سلیقه ها امر ناگزیری است که نمی توان آن را نادیده گرفت،اما مطمئنا این شرایط نباید سبب آسیب به شهر و مانع توسعه آن باشد.

اعضای شورای شهر در انتخاب سومین شهردار خود مسیر درستی را انتخاب کردند اما وزارت کشور بار دیگر با تصمیمات خود به این مسیر خدشه وارد کرد تا شهر رشت همچنان بدون شهردار باشد و رسانه ای منتقد همچنان شورای پنجم را مقصر اصلی این وضعیت بدانند.
اکنون شهر رشت بیش از هرچیزی نیاز به حمایت و یاری دارد تا با حاکمیت فضای آرام و بدون تنش،شهرداری قدرتمند راس امور را در دست بگیرد و آرامش را به شهر بازگرداند

 

بی تردید شهرداری کاردان و آشنا با مدیریت شهری که بتواند با تدابیر خود و کمک اعضای شورا،شهر رشت و شهرداری را از بحران موجود خارج کند و آن را به سمت توسعه سوق دهد.

ارسال پاسخ