مکاتبه ۹ نامه محمد حسن عاقل منش به رئیس و اعضای کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی

به گزارش صبح رشت،بیستمین جلسه کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت عصر روز پنجشنبه ۱۹ بهمن به ریاست محمد حسن عاقل منش و با حضور وِیژه جبار کوچکی نژاد،نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در تالار شورا برگزار شد.

این جلسه در خصوص جذب منابع و اعتبارات لازم در حوزه مسائل فرهنگی و اجتماعی شهر رشت از ردیف منابع بودجه سال ۹۷ به پیشنهاد محمد حسن عاقل منش تشکیل شد.

عاقل منش،رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت ۹ نامه مهم در زمینه مباحث فرهنگی،اجتماعی و ورزشی رشت را به رئیس و اعضای کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی مکاتبه کرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت با تبریک به مناسبت ایام الله دهه مبارک فجر اظهار کرد: از زحمات نمایندگان مردم رشت در مجلس شورای اسلامی،آقایان جعفرزاده و حسنی کمال تشکر را دارم و با توجه به اینکه در جلسه گذشته اعضای شورا با نمایندگان مجلس،آقای کوچکی نژاد به علت ماموریت غیبت داشتند قصد داریم با بهره گیری از حضور ایشان از بودجه های ملی در مباحث فرهنگی شهر رشت بهره مند شویم.

وی افزود:با توجه به اینکه لایحه بودجه سال ۹۷ کشور در دست بررسی است انتظار داریم به مباحث فرهنگی رشت نیز توجه شود.

عاقل منش بیان کرد: با بررسی بودجه ۹۷ کشور شاهد تلاش دیگر استان های کشور برای جذب اعتبار هستیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت با اذعان به اینکه اهمیت و ترویج مباحث فرهنگی غیر قابل انکار است گفت: ارائه آموزش های فرهنگی مورد نیاز به زنان بد سرپرست با بهره گیری از ظرفیت سرای محلات در رشت یکی از برنامه هایی است که در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: در سرای محلات رشت می توانیم در راستای فرهنگ سازی برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی گام برداریم.

عاقل منش با اشاره به وضعیت افراد نابینا و کم بینا در شهر رشت اظهار کرد: ساخت خانه عصای سفید از جمله موضوعاتی است که انتظار داریم برای آن ردیف بودجه ملی در نظر گرفته شود.

 

نامه اول: تخصیص اعتبار جهت انجام برنامه های شهر خلاق خوراک شناسی و جذب توریسم غذا از ردیف ” ۱۸۰۳۰۳۱۰۰۱ “

مشروح نامه:

ریاست و اعضاء محترم کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷ مجلس شورای اسلامی

 

سلام علیکم

احتراماً به استحضار می رساند شهر رشت در سال ۲۰۱۵ به عنوان تنها شهر خلاق خوراک شناسی در یونسکو به ثبت رسید و در عرصه ی جهانی فعال می باشد . هدف از پیوستن شهر رشت به شبکه ی جهانی شهرهای خلاق, گسترش همکاری های بین المللی بین شهرها برای سرعت گرفتن توسعه ی پایدار شهری می باشد. لذا پیشنهاد می گردد از محل اجرای برنامه های کمیسیون ملی یونسکو در ایران ردیف  ” ۱۸۰۳۰۳۱۰۰۱ ”  اعتباری جهت انجام برنامه های شهر خلاق خوراک شناسی و جذب توریست غذا و ایجاد زیرساخت های لازم برای توسعه ی اقتصادی شهر در نظر گرفته شود

 

محمد حسن عاقل منش-رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر  رشت

نامه دوم: تخصیص اعتبار لازم برای افزایش سرای محلات رشت به تعداد محلات ۵۵ گانه با هدف پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی از ردیف ” ۱۰۰۲۰۱۸۰۰

مشروح نامه:

بسمه تعالی

ریاست و اعضاء محترم کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷ مجلس شورای اسلامی

 

سلام علیکم

احتراماً به استحضار می رساند اسلام به عنوان یک مکتب انسان ساز, بیشترین عنایت را به تکریم و تعالی خانواده دارد و این نهاد مقدس را کانون و مهد تربیت و سعادت جامعه بر می شمارد. تحکیم خانواده  , رکن بنیادین جامعه اسلامی است که وظیفه ی تربیت و سازندگی نسل آینده را بر دوش دارد. مدیریت شهری با ایجاد سرای محلات در محلات شهر رشت, فرهنگ امنیت حریم خانواده و حمایت از فرزندان طلاق و زنان بد سرپرست را جهت کاهش آسیب های اجتماعی و کنترل و کاهش از هم پاشیدگی کانون خانواده و کنترل و کاهش مفاسد اخلاقی را در دستور کار خود قرار داده است. لازم به ذکر است شهر رشت دارای ۵۵ محله است که تاکنون با همت شهرداری رشت ۹ محله تجهیز به سرای محلات شده  است و ۴۶ محله فاقد این مکان با کاربری ارزش گذار اجتماعی می باشد . لذا پیشنهاد می گردد از محل برنامه رصد و کنترل آسیب های اجتماعی کد” ۱۰۰۲۰۱۸۰۰ “,  زیرکدهای “کنترل و کاهش طلاق” , “کنترل و کاهش مفاسد اخلاقی ” و “مدیریت کاهش آسیب های اجتماعی در مناطق حاد , بحرانی و حاشیه شهرها”  اعتباری برای شهرداری رشت, در نظر گرفته شود.

 

محمد حسن عاقل منش-رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت

نامه سوم: تخصیص اعتبار لازم برای توسعه و تجهیز فضاهای ورزشی

مشروح نامه:

بسمه تعالی

ریاست و اعضاء محترم کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷ مجلس شورای اسلامی

 

سلام علیکم

احتراماً به استحضار می رساند ,جامعه سالم با رویکرد ورزشی خصوصاً ورزش های همگانی , یک پدیده ی کاملاً فرهنگی است که ابزاری برای سلامت جامعه می باشد . ورزش شهروندی بخشی از زندگی سالم است. وجود فضاهای ورزشی در همه جای دنیا حق شهروندی محسوب می گردد و تحقق این امر بر سلامت جسمی و روانی افراد و به تبع آن جامعه رابطه ی مستقیم دارد. لذا مدیریت شهری در جهت رفاه و سلامت شهروندان این موضوع را در قالب طرح های زیر در دستور کار خود قرار داده است .. لذا پیشنهاد می شود از محل اعتبارات ارتقای سرمایه های اجتماعی راهبری, حفظ و صیانت از حقوق شهروندان منابعی برای شهرداری رشت پادار گردد.

۱ –  توسعه ی زیرساخت های ورزشی شهروندی با رویکرد احداث, تکمیل و تجهیز اماکن ورزشی با کیفیت و ایمن توسط شهرداری در محلات در جهت مشارکت شهروندان در برنامه های ورزشی و تفریحی شهروندی

۲ – توسعه ی برنامه های متنوع ورزش شهروندی در محلات با رویکرد سلامت و نشاط اجتماعی

۳ – توسعه گردشگری شهری با رویکرد اجرای برنامه های ورزشی و تفریحی

۴ – احیای ورزش های سنتی و بومی محلی با هدف مشارکت شهروندان در جشنواره ها و همایش ها

۵ – توسعه ی فضاهای ورزشی ارزان و در دسترس شهروندان در محلات (کم درآمد)

نامه چهارم: تخصیص اعتبار لازم برای احداث ۴ سامانکده دیگر از ردیف ۱۰۰۲۰۱۸۰۰۲””

مشروح نامه:

بسمه تعالی

ریاست و اعضاء محترم کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷ مجلس شورای اسلامی

سلام علیکم

احتراماً به استحضار می رساند:
یکی از مباحثی که ضرورت پیگیری مدیریت شهری را دارد ساماندهی متکدیان و آسیب دیدگان اجتماعی می باشد. از اینرو شهرداری رشت اقدام به احداث یک سامانکده نموده است که با توجه به وسعت شهر رشت و تقسیم بندی آن به ۵ منطقه شهری کافی نمی باشد و حداقل احداث ۴ سامانکده دیگر در دستور کار شهرداری رشت می باشد . لذا به منظور کاهش آسیب های اجتماعی و ارتقاء سلامت سطح جامعه , پیشنهاد می گردد از محل برنامه رصد و کنترل آسیب های اجتماعی ردیف “۱۰۰۲۰۱۸۰۰۲” “ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی و متکدیان ” اعتبار این  امر پادار گردد.

محمد حسن عاقل منش-رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت

نامه پنجم: تخصیص اعتبار مناسب برای اجرای طرح توسعه سلامت معنوی و توانمندسازی اقشار آسیب پذیر با همکاری هیئت های مذهبی از ردیف “۱۸۰۵۰۱۶۰۰۴”

مشروح نامه:
بسمه تعالی

 

ریاست و اعضاء محترم کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷ مجلس شورای اسلامی

 

سلام علیکم

احتراماً به استحضار می رساند :

ترویج فرهنگ اسلامی و دینی خصوصاً برای نسل جوان از مهم ترین ارکان سلامت جامعه اسلامی می باشد . از اینرو مدیریت شهری با همکاری هیأت ها و تشکل های مذهبی و دینی به منظور ارتقای بینش اسلامی, طرح توسعه ی سلامت معنوی و توانمندسازی اقشار آسیب پذیر اجتماعی را در دستور کار دارد . لذا پیشنهاد می گردد از محل اعتبارات برنامه حمایت از انجام پروژه های معنوی ردیف “۱۸۰۵۰۱۶۰۰۴ ” و ردیف های مشابه به این امر , منابعی برای شهرداری رشت پادار گردد.

محمد حسن عاقل منش-رئیس کمیسیون فرهنگی،اجتماعی شورای شهر رشت

نامه ششم: تامین اعتبار لازم برای ساخت مجموعه عصای سفید برای روشندلان از ردیف ۱۲ و ۱۳ کد اعتباری” ۱۲۹۰۰۰”

مشروح نامه:

بسمه تعالی

ریاست و اعضاء محترم کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷ مجلس شورای اسلامی

 

سلام علیکم

احتراماً به استحضار می رساند  حمایت از افرادی که در جامعه به دلایل ناتوانی جسمی و مشکلات ناخواسته جسمی به استناد قانون جامع حمایت از حقوق معلولان  ” ماده ۱ – دولت موظف است زمینه‌های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم و‌حمایت‌های لازم را از آنها به عمل آورد. ” , ” ‌ماده ۲ – کلیه وزارتخانه‌ها، سازمانها و مؤسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای‌ عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر‌ و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره‌مندی از آنها برای‌ معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.” وظیفه قانونی و شرعی مدیریت شهری و حاکمیتی دولت می باشد لذا تأمین زمین و ساخت مجموعه مناسب برای عزیزان روشندل ( تحت عنوان خانه عصای سفید) که سرمایه های جامعه هستند می تواند کمی از مشکلات و دغدغه این عزیزان را مرتفع سازد لذا پیشنهاد می گردد از محل و کمک ردیف ۱۲ و ۱۳ کد اعتباری ۱۲۹۰۰۰ جدول شماره ۷ بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور با عنوان ” کمک به راه اندازی مراکز بهداشتی و درمانی و آموزشی “و”ایجاد دسترسی عادلانه مردم به خدمات بهداشتی و درمانی ” وسایر کدهای مرتبط این اقدام موثر می تواند کمک به بهبود وضعیت زندگی این عزیزان باشد.

محمد حسن عاقل منش-رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت

نامه هفتم: تخصیص اعتبار مناسب برای احداث موزه های مشروطه و هنرهای معاصر, غذا و دفاع مقدس در شهر رشت از ردیف  ” ۱۷۰۳۰۱۱۰۰۰”

مشروح نامه:

احتراماً به استحضار می رساند  حمایت از افرادی که در جامعه به دلایل ناتوانی جسمی و مشکلات ناخواسته جسمی به استناد قانون جامع حمایت از حقوق معلولان  ” ماده ۱ – دولت موظف است زمینه‌های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم و‌حمایت‌های لازم را از آنها به عمل آورد. ” , ” ‌ماده ۲ – کلیه وزارتخانه‌ها، سازمانها و مؤسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای‌ عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر‌ و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره‌مندی از آنها برای‌ معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.” وظیفه قانونی و شرعی مدیریت شهری و حاکمیتی دولت می باشد لذا تأمین زمین و ساخت مجموعه مناسب برای عزیزان روشندل ( تحت عنوان خانه عصای سفید) که سرمایه های جامعه هستند می تواند کمی از مشکلات و دغدغه این عزیزان را مرتفع سازد لذا پیشنهاد می گردد از محل و کمک ردیف ۱۲ و ۱۳ کد اعتباری ۱۲۹۰۰۰ جدول شماره ۷ بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور با عنوان ” کمک به راه اندازی مراکز بهداشتی و درمانی و آموزشی “و”ایجاد دسترسی عادلانه مردم به خدمات بهداشتی و درمانی ” وسایر کدهای مرتبط این اقدام موثر می تواند کمک به بهبود وضعیت زندگی این عزیزان باشد

محمدحسن عاقل منش

رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت

رونوشت:

ریاست محترم شورای اسلامی شهر رشت جهت استحضار

 

 

 

 

بسمه تعالی

 

ریاست و اعضاء محترم کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷ مجلس شورای اسلامی

 

سلام علیکم

احتراماً به استحضار می رساند :

مدیریت شهری در نظر دارد به منظور اشاعه ی تمدن و پاسداشت سنت ها و ارزش ها , برای احداث موزه های مشروطه و هنرهای معاصر, غذا و دفاع مقدس در شهر رشت اقدام موثری انجام دهد. این امر در راستای افق ۲۰۲۰ جهت تبدیل شهر رشت به شهر گردشگری و جذب توریست و تقویت اقتصادی منطقه می باشد. لذا پیشنهاد می گردد از محل اعتبارات برنامه شناسایی, ساماندهی, حفاظت و اشاعه ی آثار ملی از ردیف  ” ۱۷۰۳۰۱۱۰۰۰” و یا اعتبارات ردیف مشابه به شهرداری رشت اختصاص یابد. این امر می تواند کمک شایانی برای حفظ و نگهداری آثار ملی و فرهنگی شهر رشت باشد.

محمد حسن عاقل منش-رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت

نامه هشتم: تخصیص اعتبار لازم برای احداث فرهنگ سراها،احیای سینما آبشار، آزاد سازی و بازگشایی و احیاء بافت تاریخی اطراف حرم مطهر حضرت فاطمه اخری و  اعتبارات لازم جهت خرید تعدادی خانه میراثی و بازآفرینی و احیاء آن از محل برنامه عمرانی

مشروح نامه:

بسمه تعالی

ریاست و اعضاء محترم کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷ مجلس شورای اسلامی

سلام علیکم

احتراماً به استحضار می رساند, شهر رشت بزرگترین شهر شمال کشور و مرکز استان گیلان مقصد بسیاری از گردشگران در افق ۲۰۲۰ می باشد. لذا ایجاد زیرساخت های مناسب و منطبق با افق طرح به منظور جذب توریست در زمینه های مختلف از جمله طبیعت , سلامت , درمانی , ورزشی و خوراک در برنامه سرمایه گذاران رشته های مرتبط می باشد . توجه به امور فرهنگی و جذب توریست فرهنگی و میراث تاریخی شهر اولین ها از ملزوماتی است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است . لذا تخصیص اعتبار از محل بودجه و دستگاه های مرتبط در زمینه های ذیل می تواند زیرساخت لازم را برای شهروندان محترم شهر با فرهنگ رشت فراهم سازد.

۱ – شهر رشت در حال حاضر در خصوص فرهنگسرا و توزیع متوازن آن در سطح مناطق پنجگانه ی شهری , مشکل گسترده ای دارد. لذا به استناد بند « ت» ماده ۹۲ قانون برنامه پنج ساله ی ششم, سازمان اوقاف و امور خیریه مکلف است نسبت به صدور و اخذ اسناد موقوفه به قطب های فرهنگی اقدام نماید. لذا یکی از راههای تأمین زمین استفاده از قانون مورد اشاره می باشد ، همچنین جهت احداث فرهنگسرا از فصول فرهنگ و هنر و مباحث مرتبط از بودجه کل کشور به شهر رشت می توان کمک شایانی نمود.

۲ – با توجه به اینکه سینما آبشار, به عنوان نخستین تماشاخانه ی کشور در سال ۱۲۹۰ افتتاح گردید, به عنوان هویت و پیشینه هنری این شهر محسوب می شود , و حدود نیم قرن محل اجرای تئاتر و هنرهای نمایشی مورد استفاده قرار می گرفت و سپس از سال ۱۳۳۹ در کاربری سینما مورد بهره برداری قرار می گرفته است, هم اکنون بیش از دو دهه است که متروکه رها شده است. لذا پیشنهاد می گردد از ردیف بودجه کمک به اشخاص حقوقی سازمان برنامه و بودجه ، اعتبارات  کد ۱۰۲۵۰۰ ردیف ۵ جدول( ۷ – ۱ ) جهت خرید و احیاء سینما آبشار به منظور راه اندازی مجدد تماشاخانه ی رشت و امور مرتبط فرهنگی به مدیریت شهری (شهرداری رشت) مساعدت لازم انجام پذیرد .

 

 

 

 

 

۳ – آزاد سازی و بازگشایی و احیاء بافت تاریخی اطراف حرم مطهر حضرت فاطمه اخری در راستای طرح بازآفرینی از محل اعتبارات متفرقه انتقال یافته به جداول (۷ و ۱۰ ماده واحده) از محل بهسازی و ساماندهی بافت فرسوده مورد درخواست مدیریت شهری جهت ارتقاء فرهنگ مذهبی شهروندان رشتی و گردشگران فرهنگی و مذهبی می باشد.

۴ – اعتبارات لازم جهت خرید تعدادی خانه میراثی و بازآفرینی و احیاء آن از محل برنامه عمرانی موضوع تامین و آماده سازی ابنیه تاریخی از جدول (۷ – ۲) اعتبارات متفرقه انتقال یافته به جداول (۷ و ۱۰ ماده واحده)

محمد حسن عاقل منش-رئیس کمیسیون فرهنگی،اجتماعی شورای شهر رشت

نامه نهم: تخصیص و تأمین اعتبار خرید قیر و انعقاد تفاهم نامه همکاری سازمان نوسازی مدارس و سازمان عمران و بازآفرینی  شهرداری رشت جهت آسفالت محوطه کلیه مدارس

مشروح نامه:

بسمه تعالی

 

ریاست و اعضاء محترم کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷ مجلس شورای اسلامی

سلام علیکم

احتراماً به استحضار می رساند:

مدارس از مهم ترین نهادهای اجتماعی, تربیتی و آموزشی و اصلی ترین رکن تعلیم و تربیت است که مسئولیت تربیت آینده سازان نظام جمهوری اسلامی را در ابعاد دینی, اخلاقی, علمی, آموزشی, اجتماعی و هدایت استعدادهای نو شکفته را دارد . امروزه موسسات آموزشی فرزندان این شهر در وضعیت نامناسبی قرار دارد . از اینرو مدیریت شهری شهر رشت با بهره گیری از پتانسیل سازمان های تابعه می تواند در اجرای امور ذیل همکاری نماید:

۱ – با تخصیص و تأمین اعتبار خرید قیر و انعقاد تفاهم نامه همکاری سازمان نوسازی مدارس و سازمان عمران و بازآفرینی  شهرداری رشت, آمادگی اجرای آسفالت محوطه کلیه مدارس شهر رشت را  به جهت مناسب سازی محوطه مدارس  دارد .

۲ – با تخصیص و تأمین اعتبار خرید رنگ و لوازم مرتبط و با انعقاد تفاهم نامه فی مابین سازمان نوسازی مدارس و سازمان سیما و منظر شهرداری رشت, آمادگی اجرای رنگ آمیزی و نقاشی دیوارهای جدار خارجی مشرف به معابر عمومی مدارس شهر رشت جهت ایجاد محیطی شاد و مناسب برای فرزندان و آینده سازان شهر رشت را دارد.

محمد حسن عاقل منش-رئیس کمیسیون فرهنگی،اجتماعی شورای شهر رشت

ارسال پاسخ