معاون آموزش و پژوهش محیط زیست کشور: اعتبارات پژوهشی سازمان محیط زیست ناچیز است

کاوه معدنی صبح امروز در صحن علنی شورای شهر رشت اظهار کرد: یکی از دلایل حضورم در گیلان به‌واسطه دغدغه جدی محیط‌زیست گیلان در مباحث پسماند است.

وی با تأکید بر لزوم همکاری متقابل برای رفع مشکلات محیط‌زیستی گیلان گفت: نمی‌خواهم توپ‌بازی را به زمین یکدیگر بیندازیم و شهرداری و شورا نیز بسیار نقش دارد.

معاون آموزش و پژوهش محیط‌زیست کشور با بیان اینکه در مسیر توسعه قرار داریم تصریح کرد: همچنان در مسیر توسعه قرار داریم و توسعه‌یافتگی به معنای داشتن ساختمان‌های شکیل نیست و باید نگاه روبه‌جلو داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه معمولاً مسئولین عادت به روضه‌خوانی دارند گفت: همه افرادی که عضو شورا می‌شوند هوادارانی دارند و تقاضا دارم از این ظرفیت استفاده و از حامیان خود بخواهید که برای کنترل مشکل پسماند کمک کنند.

معدنی گفت: هراندازه که زباله‌سوز در رشت احداث کنیم باید در ابتدا به کاهش تولید پسماند بپردازیم و فرهنگ مصرف در گیلان متفاوت بوده و باید به مقوله آموزش و فرهنگ در حوزه پسماند توجه شود.

مدنی بیان کرد: از اعضای شورای رشت که دغدغه پسماند دارند تقاضا دارم بطری‌های پلاستیکی آب را از روی میزهای خود بردارند و امیدوارم رسانه‌ها نیز پیگیر این تغییر در شورا باشند.

وی با بیان اینکه بخشی از معیشت مردم به محیط‌زیست برمی‌گردد گفت: روز درختکاری، هفته محیط‌زیست، هفته منابع طبیعی باید نورد توجه باشد و اگر مطالبه گری شورا در مباحث محیط‌زیستی افزایش مبدأ کند یقیناً بازخورد آن را در زندگی روزمره می‌بینند.

معاون آموزش و پژوهش محیط‌زیست کشور تصریح کرد: یقیناً افرادی که به مباحث محیط‌زیستی توجه نکنند لیاقت سکان‌داری در حوزه‌های مختلف را ندارد و تغییر رفتار و مشارکت مردم باید از طریق آموزش موردتوجه باشد.

مدنی با بیان اینکه ممکن است برخی از افراد در حوزه محیط‌زیست به دنبال حاشیه باشند اظهار کرد: اکثریت این افراد صادقانه و خیرخواهانه در تلاش برای رفع مشکلات مخیط زیستی هستند و در حوزه آموزش و پژوهش اعتباراتی برای استان گیلان در نظر گرفته می‌شود.

وی با اشاره به مشکلات حوزه پسماند رشت بیان کرد: نقش مردم در این حوزه بسیار حائز اهمیت است و مردم هوشمند، غیرتمند و تحصیل‌کرده گیلان نیز یقیناً با مطالبه گری از مسئولین محلی و دولت مشکلات این حوزه را برطرف می‌کنند.

مدنی با اشاره به میزان اعتبارات پژوهشی کشور بیان کرد: کلیه اعتبارات پژوهشی سازمان محیط‌زیست کشور ۱۶۰ میلیون تومان است که بسیار ناچیز است.

معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط‌زیست کشور گفت: رسانه‌ها با پرداختن به مباحث محیط‌زیستی حساسیت‌های لازم را ایجاد کنند./فارس

ارسال پاسخ