مدیرکل کتابخانه های عمومی گیلان خبر داد: افتتاح نخستین کتابخانه عمومی ویژه مدارس در رشت

پریسا کرمی عصر امروز در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان گیلان در رشت اظهار داشت: بهینه‌سازی و نوسازی فضاها و امکانات و اعلام برنامه‌های جدید برای مخاطبان از جمله سیاست‌های ما در نهاد کتابخانه‌های عمومی استان گیلان است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان با بیان اینکه پروژه کتابخانه «چوبر تالش» ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد گفت: توسعه و بهسازی کتابخانه‌هایی که بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و ایجاد و توسعه فضاهای کتابخانه‌ای در شهرهای فاقد کتابخانه نیز از برنامه‌های این نهاد است.

وی ایجاد فضاهایی در دل محلات و کاربر محور کردن خدمات برنامه‌ها و منابع کتابخانه‌های عمومی که مخاطب اصلی آن کودکان هستند را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: در حال حاضر ۲ کتابخانه‌ سیار فعال در گیلان وجود دارد که یکی از آنها استاندارد نیست.

کرمی بهبود کیفیت خدمات کتابخانه‌های عمومی برای کودکان و نوجوانان را از دیگر خدمات ارائه شده جهت بهبود وضعیت مطالعه در گیلان دانست و ابراز داشت: تجلیل از نویسندگان کودک و نوجوان و ارتقای کیفیت wifi رایگان برای کاربران که هم‌اکنون ۲۵ کتابخانه در گیلان از این امکان برخوردار هستند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان خاطرنشان کرد: دسترسی آسان به کتابخانه با نرم‌افزار جامع مدیریت کتابخانه‌ها(سامان) که امکان عضویت و جستجو در تمام کتابخانه‌های کشور با عضویت سراسری برای کاربران را فراهم می‌کند با همت مسئولان فرهنگی استان گیلان برقرار شد.

وی افزود: توسعه برنامه‌های کتابخانه‌ای خلاقانه برای کودکان و نوجوانان، روزآمدسازی و تنوع‌بخشی منابع که در این راستا سال گذشته ۲۶۵ نسخه منابع برای استان خریداری شد، بهبود فرآیندهای مجموعه‌سازی با رویکرد افزایش نقش اعضا، ارتقا و توسعه آموزش‌های مهارتی کاربران کتابخانه‌ها و ارتقای سواد اجتماعی از دیگر اقدامات این نهاد است.

کرمی با بیان اینکه ۹۹ باب کتابخانه عمومی در گیلان وجود دارد عنوان کرد: از این میان ۸۲ کتابخانه نهادی، ۱۵ کتابخانه مشارکتی و یک کتابخانه نیز مستقل است و حدود ۷۰ هزار نفر در این کتابخانه‌ها عضویت دارند که با وضعیت مطلوب نسبت به بافت جمعیتی فاصله داریم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان با اشاره به اینکه وضعیت فعلی زیربنای مطالعه برای افراد در این استان با وضعیت مطلوب بسیار فاصله دارد گفت: بیش از یک میلیون جلد کتاب در کتابخانه‌های عمومی گیلان وجود دارد که وضعیت مطلوب بایستی ۵ میلیون جلد باشد و ما در حال حاضر با کمبود ۴ میلیونی کتاب در کتابخانه‌های عمومی گیلان مواجه هستیم.

وی پیشرفت فیزیکی پروژه کتابخانه عمومی مرکزی شهرستان رشت مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: این پروژه در حال حاضر نیمه‌کاره است و در سال ۹۳ روند ساخت آن متوقف شد و با وجود افتتاح آن توسط رئیس‌جمهور در سال گذشته اما تاکنون پیشرفتی نداشته است و عزمی برای پیشبرد آن دیده نمی‌شود.

کرمی از افتتاح نخستین کتابخانه عمومی ویژه مدارس هفته آینده در رشت خبر داد و ابراز داشت: قرار است تا چند وقت دیگر کتابخانه عمومی ویژه مدارس در شهرستان‌های صومعه سرا و شفت نیز افتتاح شوند تا بتوانیم از این طریق شاخص مطالعه استان گیلان را ارتقا دهیم و دسترسی به فضای مطالعاتی را برای همگان فراهم کنیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی گیلان به مصوبه جلسه قبل این انجمن اشاره و خاطرنشان کرد: قرار بود دو دستگاه خودروی کتاب خریداری شود تا افرادی که دسترسی به فضای کتابخانه‌ای ندارند، به‌ویژه در شهرهای ییلاقی گیلان، که به‌دلیل کمبود منابع و اعتبارات هنوز نتوانستیم این امر را محقق کنیم./تسنیم

ارسال پاسخ