مدیرکل پدافند غیرعامل گیلان: اگر زیرساخت ها آماده نباشد به بحران برمی خوریم

جلسه کارگروه تخصصی پدافند غیرعامل راه و شهرسازی استان گیلان با حضور علی خاوری مدیر کل راه و شهر سازی استان گیلان،امیرمرادی مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری گیلان و جمعی از مسئولین و کارشناسان ادارات مختلف در سالن اداره کل راه و شهرسازی استان گیلان برگزار شد.

علی خاوری مدیرکل و رئیس کارگروه تخصصی پدافند غیرعامل راه و شهرسازی استان گیلان در ابتدای جلسه با گرامیداشت یاد و خاطره ۸۰۰۰ شهید والا مقام استان گیلان و شهدای مدافع حرم و با آرزوی سلامتی برای ولی امر مسلمین جهان اذعان داشت : امیدواریم زیر سایه رهبری و به یاری خون شهدا بتوانیم در راستای خدمتگزاری به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران وظایف محوله خود را به نحو احسن انجام داده تا شرمنده شهدا و مردم نباشیم.
وی در ادامه با عرض تسلیت و آرزوی صبر و تسکین آلام به بازماندگان زلزله کرمانشاه با اشاره به اینکه در سال ۶۹ زلزله ۷٫۲ ریشتری که در رودبار اتفاق افتاد حدود ۴۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند در حالیکه در زلزله ۷٫۳ ریشتری امسال کرمانشاه حدود ۵۰۰ نفر از عزیزان به رحمت خدا رفتند گفت : از دست رفتن جان حتی یک نفر در حوادثی چون زلزله برای ما بسیار مهم است ولی از این واقعیت هم نمی توان عبور کرد که از سال ۱۳۶۹ تاکنون نظام فنی ما رشد بسیاری داشته است هر چند جای کار بیشتری هم دارد.
این مقام مسئول از شناسایی بافتهای ناکارآمد، اولویت بندی و مقاوم سازی قطعات بافت فرسوده به عنوان گامی اساسی در حوزه پدافند غیرعامل یاد کرد و در خصوص ساخت و سازهای غیر متعارف خواستار پیگیری از سازمان نطام مهندسی ، شهرداری و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شد.
مدیرکل راه و شهرسازی گیلان از بررسی وتحلیل وضعیت طراحی،نظارت واجرا ی ساختمان ها ، تاثیرات ژئوتکنیکی ولرزه ای و تحلیل شرایط خاک استان و خاک های مسئله دار را از عوامل موثر بر ایستایی ساختمان ها در استان گیلان نام برد.
خاوری اهم تخلفات رایج در پروژه های ساختمانی را عدم حضور سازنده یا نماینده ی قانونی ایشان در کارگاه و حتی در زمان بتن ریزی ، عدم رعایت موارد ایمنی مطابق مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان ، عدم رعایت سطح اشغال و تراکم طبقاتی رواج ساخت و ساز های بدون اخذ پروانه ساختمانی و اجرای بسیاری از پروژه ها برخلاف نقشه های مصوب از لحاظ مقررات شهرسازی و فنی به واسطه وجود نقشه های اجرایی اشاره کرد و پیشنهاد داد با توجه به شرایط مسئله دار بودن خاک ولرزه خیز بودن استان انجام آزمایشات ژئوتکنیکی باید برای تمام ساختمان ها اجباری یا اقدام به تهیه پهنه بندی ژئوتکنیکی برای استان شود و با توجه به عبور گسل ها ی فعال از تعدادی از شهر های استان ، ساختمان های بلندی که در مجاورت گسل ها وبهسازی لرزه ای قرار دارند شناسایی گردند ومی بایست از ادامه صدورمجوز ساخت وساز در آن مناطق اجتناب نمود.
وی در ادامه پیشنهادات خود تصریح کرد : جهت ساماندهی بانک اطلاعاتی استادکاران وکارگران ماهر برنامه ریزی جدی صورت پذیرد ، از پدیده های شوم دونقشه ای ونسق ساز جلوگیری شود.
در ادامه این جلسه مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری گیلان بیان داشت: در طی ۲ سال پدافند غیرعامل یک رشد بسیار بالایی داشته است که ما با طرح جامع با موضوعات پیش رو به یک جمع بندی خوبی رسیدیم و به دنبال این هستیم وظایفی که به هر کارگروه محول شده به نحو احسنت انجام شود.
مرادی اظهار داشت: اگر زیرساخت ها آماده نباشد به بحران بر میخوریم مخصوصا در حوزه برق؛اگر برق نداشته باشیم حوزه های دیگر تعطیل میشوند.که بحمدالله در این حوزه عملکرد خوبی صورت گرفته و در حوزه برق از لحاظ آمادگی در استان خاطر جمع هستیم.همچنین در حوزه آب هم همکاران ما بسیار موفق عمل کردند چون بر اساس پدافند غیرعامل برنامه ریزی شده و برای شرایط بحرانی تجهیزات لازم صورت گرفته است که این موفقیت داشتن ارتباط با دیگر دستگاه های اجرایی است.
مدیر کل پدافند غیرعامل استانداری گیلان افزود: در هفته پدافند غیرعامل چندین کار تازه و جدید انجام دادیم که یکی از آنها با همکاری صدا و سیما رزمایش ملی صورت گرفت که در این رزمایش قطع برنامه ملی را داشتیم که خوشبختانه استان گیلان در کل کشور پیشتاز بوده و کل کشور را پوشش داد که این اتفاق خوش آیند می تواند در گیلان بدرخشد.
مرادی تصرییح کرد:ما طرح اطلاعات استان را طی کردیم تا به زیرساخت ها برسیم که نکات منفی و مثبت وجود دارد که باید نکات منفی را پوشش دهیم.
امیر مرادی در ادامه بیانات خود در خصوص آمایش سرزمین ذکر کرد: وقتی آمایش سرزمین صورت گیرد مجوزها آنی صادر میشود چون تمامی دستگاه ها در آنجا جمع میشوند و کارها تسهیل می یابد.علت اینکه نمی توانیم در پروژه های مختلف موفق شویم به این دلیل است که هنوز به آمایش سرزمین نرسیدیم و به از لحاظ زیر ساختی جایگاه ها را نمی توان مشخص کرد.

ارسال پاسخ