مدیرکل هواشناسی گیلان هشدار داد: وزش شدید باد گرم در گیلان

بهمن کمانگر  با اشاره به شرایط جوی استان در ساعات پیش رو اظهار کرد: نقشه‌های هواشناسی بیانگر فعالیت سامانه کم‌فشار طی ۴۸ ساعت آینده در منطقه است که پیامد آن افزایش دما، کاهش رطوبت و وزش باد گرم تا ظهر چهارشنبه است.

وی افزود: برای بامداد سه‌شنبه لغایت صبح چهارشنبه، وزش باد گرم (شدید/خیلی شدید) در بعضی از نقاط استان (ارتفاعات، دامنه‌ها و به‌تدریج نواحی جلگه‌ای) پیش‌بینی می‌شود.

مدیرکل هواشناسی استان گیلان گفت: بیشینه سرعت باد هم در برخی نواحی استان بین ۴۰ تا ۷۰ کیلومتر بر ساعت برآورد می‌شود که به‌طور لحظه‌ای می‌تواند بیشتر از این هم باشد.

وی تصریح کرد: بخش‌های مختلف جهاد کشاورزی (نظیر گلخانه داران، مرغداری‌ها و پرورش‌دهندگان ماهی) تمهیدات لازم را به عمل‌آورند.

کمانگر با اشاره به وضعیت وزش باد در شهرستان‌های استان مطرح کرد: با توجه به شرایط جریانات جنوبی و در بعضی نقاط وزش باد گرم (افزایش دما و کاهش رطوبت) احتمال آتش‌سوزی جنگل‌ها وجود دارد.

مدیرکل هواشناسی استان گیلان با توصیه به گردشگران و مسافران در رابطه با آتش‌سوزی افزود: ساکنان حاشیه جنگل‌ها و گردشگران از روشن کردن آتش جدا خودداری کنند.

کمانگر با اشاره به نفوذ هوای سرد از روز چهارشنبه افزود: از بعد ظهر چهارشنبه بانفوذ هوای سرد و بارشی، شرایط برای کاهش محسوس دما، وزش باد و بارندگی شدید به‌ویژه برای روزهای پنج‌شنبه و جمعه پیش‌بینی می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه مسئولان اقدامات لازم را جهت مقابله با حوادث احتمالی به عمل بیاورند بیان کرد: بخش‌های مختلف اجرایی نظیر، مدیریت بحران، فرمانداری‌ها و شهرداری‌ها، جهاد کشاورزی و منابع طبیعی، آب منطقه‌ای و… با توجه به اطلاعیه صادره، تمهیدات لازم را به عمل‌آورده و توصیه‌های کارشناسی را صادر نمایند و هرگونه تغییر در نقشه‌های هواشناسی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

ارسال پاسخ