مدیرکل میراث فرهنگی گیلان: با ثبت جهانی ماسوله ورود گردشگران خارجی افزایش می یابد

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان در این دیدار بیان داشت: سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی صنعت گردشگری در استان با دیگر دستگاه ها باید همراهی داشته باشد. نوع نگاه ما در صنعت گردشگری در گیلان از جنس فرهنگی است.
شهرود امیر انتخابی بر احیای بافت های تاریخی گیلان تاکید کرد و افزود: تلاش ما ثبت جهانی ماسوله است. اکنون تعداد ورود گردشگران خارجی به گیلان بسیار پایین است و باید نوع نگاهمان را در حوزه گردشگری تغییر دهیم.
وی تصریح کرد: سند توسعه گردشگری در گیلان در حال تدوین است و به زودی به دیگر ادارات ابلاغ می گردد.
انتخابی خواستار همراهی اصحاب رسانه با مدیریت میراث فرهنگی شد و ادامه داد: رسانه ها بجای نزاع باید در همراهی با مسئولان کمک کنند.
 
وی با اشاره به اخبار رسانه ها در مورد خانه ابتهاج گفت: آقای رسولی عضو شورا اعلام کرد، شهرداری قرار است تا خانه را خریداری نماید. امروز با مالک دیداری داشتیم و ایشان گفت که قصد فروش ملک خود را ندارد. اما از آنجا که این یک مطالبه عمومی است، حتی اگر ساختمان جدید باشد، می توان به عنوان یک مکان رویداد ثبت کرد. پیگیریهای قانونی با میراث کشور در این زمینه صورت گرفته است. مالک عنوان می کند که اینجا خانه ابتهاج نیست و حرف رسانه ها نشر اکاذیب است. این مهم نیازمند به بررسی بیشتر است و اگر انتساب ساختمان حل شود، به عنوان یک مطالبه عمومی برای ثبت آن تلاش می کنیم.
انتخابی تاکید کرد: اگر شورا برای خرید اقدام کند، حتی اگر کوچکترین اثری از استاد ابتهاج در این بنا باشد، می توان برای ثبت اقدام کرد. اگر چه در سازمان میراث فرهنگی کشور نیز فرش قرمز برای ما پهن نکرده اند و باید با همدلی برای خرید و ثبت بنا اقدام کرد. ولی مالک این بنای دهه ۴۰ اعلام کرده قصد فروش ندارد.
انتخابی افزود: روزهای آتی هیاتی از شورای ثبت تهران برای بررسی انتساب خانه ابتهاج به گیلان می آید و پس از اعلام نتیجه شورا می توان برای ثبت اقدام کرد.

ارسال پاسخ