مدیرعامل مرکز جامع اطلاع رسانی گردشگری گیلان مطرح کرد: اهمیت گشت های شهری برای استفاده مردم محلی و گردشگران

علیرضا معظمی  با اشاره به توصیه و تأکیدات مقام معظم رهبری درباره ایجاد بسترهای لازم و مقتضی توسعه صنعت گردشگری و بهره‌مندی از منابع و پتانسیل‌های بالای این صنعت در عرصه‌های فرهنگی و اجتماعی اظهار کرد: ایجاد رونق و رشد اقتصادی موجب توجه بیش‌ازپیش برخی از مدیران استانی و شهری مناطق مختلف کشور به‌خصوص مناطق پرجاذبه و گردشگر پسند، به این مقوله ارزشمند و تحول‌آفرین شده است.

وی با بیان اینکه سطح توجه و اقدامات صورت گرفته بسته به نظر و رویه شخصی متولیان در مورد گردشگری دارد گفت: این نظر و رویه بسیار متفاوت و در مناطق مختلف فاصله زیادی از هم دارد، اما در تمامی مناطق اقدامات مثبتی صورت گرفته که این مهم جای امیدواری برای فعالان پرتلاش این عرصه خواهد بود.

مدیرعامل مرکز جامع اطلاع‌رسانی گردشگری استان گیلان تصریح کرد: یکی از موارد تأثیرگذار و مهم در فهرست اقدامات اولیه و بسترسازی فرهنگی جوامع رشد گردشگری است که در صورت پرداختن صحیح به آن می‌تواند موجبات رشد چند برابری و بهره‌مندی هر چه‌بهتر جوامع محلی، فعالان گردشگری و ساکنین بومی مقاصد سفر را به‌سادگی فراهم کند.

معظمی ضروری‌ترین اقدامات اولیه درزمینهٔ بسترسازی را رعایت اصل مدیریت رشد پایدار در این صنعت دانست و افزود: آشنایی و آگاهی درست ساکنان بومی و فعالان هر منطقه از انواع جاذبه‌های گردشگری قابل بهره‌برداری، اماکن و آثار تاریخی شاخص شهر منطقه خود، اطلاع و آموزش شیوه‌های رفتار اولیه و اصولی در برخورد با این پدیده جهان‌شمول؛ منافع گسترده‌ای که جذب و ورود گردشگران دارد حائز اهمیت است.

وی با اشاره به اهمیت گشت‌های شهری و منطقه‌ای برای استفاده مردم محلی و گردشگران بیان کرد: شرکت مسافر سرزمین رنگین‌کمان منتسب به نخستین مرکز جامع اطلاع‌رسانی گردشگری، برای پرداختن به امر مهم رشت گردی و معرفی جاذبه‌های این شهر تاریخی و زیبا و به‌منظور رشد و ارتقای سطح آگاهی از ظرفیت‌ها و جاذبه‌های گردشگری موجود و مغفول مانده تلاش می‌کند.

مدیرعامل مرکز جامع اطلاع‌رسانی گردشگری استان گیلان با بیان اینکه نخستین تور رشت گردی نخستین بار به‌صورت رایگان در سال ۹۱ توسط شرکت مسافر سرزمین رنگین‌کمان برگزار شد گفت: باوجود نظر مثبت اعضای شورا و حمایت کمیسیون فرهنگی با کمترین موانع، موفق به عملیاتی نمودن این اقدام ارزشمند عام‌المنفعه شدیم که بسیار مورد استقبال شرکت‌کنندگان و اصحاب رسانه قرار گرفت.

معظمی با اشاره به محورهای تورهای رشت گردی نیم و یک‌روزه بیان کرد: این تورها جنبه‌ها و طرح‌های متنوعی ازجمله؛ رشت گردی مذهبی، بازار گردی، مسجد گردی، رستوران گردی، صنعت گردی، ماجراجویان، بکر گردی، تورهای آموزشی رشد، تاریخ نوردی، آسمان‌نگری، زمین تا آسمان، شب‌نشینان، رشت شب، سینما گردی و شب تماشا دارند که با تورهای نیم روزی تا چند شبانه‌روزی رشت گردی برگزار خواهند شد.

وی با اشاره به آمادگی برگزاری داوطلبانه برای اجرای تورهای رشت گردی افزود: با کمترین همکاری و همراهی حاضریم ایده‌های اجرایی نو و جذابی را برای تفریح و شادی، آموزش و رشد آگاهی همشهریان و هم‌وطنان عزیزمان اجرا کنیم.

مدیرعامل مرکز جامع اطلاع‌رسانی گردشگری استان گیلان با اشاره به برگزاری تورهای شهرگردی به‌صورت محدود و پراکنده در سال‌های اخیر اظهار کرد: ازآنجایی‌که برای اجرای درست این اقدام نیازمند همراهی و همکاری نهادها به‌ویژه مدیریت شهری هستیم در چند سال اخیر اقدام درخور توجه ای در این زمینه از سوی مسئولین صورت نگرفت.

معظمی با اشاره به برگزاری تورهای شهرگردی برای دانش آموزان سطوح ابتدایی و متوسطه با همکاری سازمان فرهنگی ورزشی و شورای شهر رشت در سال جاری گفت: باوجود جلسات همفکری و برنامه‌ریزی با این سازمان و حمایت شورای شهر، به‌ویژه درخواست‌های مردمی مکرر، در ایام نوروز ۹۷ شاهد اجرای مستمر و اثربخش این حرکت فرهنگی- گردشگری در قالب و شکل جذاب و متفاوتی هستیم.

وی با بیان اینکه برخی اماکن و جاذبه‌های شاخص تاریخی، تفریحی و گردشگری شهر زیبای رشت در تورها مورد بازدید قرارگرفته، جذابیت ویژه‌ای برای بهره‌برداری گردشگری و بازدید عمومی دارد تصریح کرد: مجموعه فرهنگی – تاریخی بافت مرکزی و محدوده پیاده راه فرهنگی شامل ساختمان‌های سه‌گانه شهرداری (بلدیه)، هتل ایران، اداره پست، کتابخانه ملی (نخستین کتابخانه رشت)، ساختمان نخستین مریضخانه بلدیه، باغ سبزه‌میدان و تندیس‌هایش، خانه قدیری، خانه میرزا خلیل رفیع نخستین شهردار رشت و خانه ابریشمی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان است.

مدیرعامل مرکز جامع اطلاع‌رسانی گردشگری استان گیلان خانه میرزا کوچک خان، عمارت کلاه‌فرنگی و کلیسای ارامنه را از جاذبه‌های تاریخی شهر رشت دانست و تصریح کرد: خانه فرهنگ گیلان، خانه سمیعی، حمام حاجی، موزه رشت و محلات قدیمی و جذاب مانند پیرسرا از دیگر جاذبه‌های گردشگری و زیبای رشت هستند که در تورهای شهرگردی مورد بازدید قرار می‌گیرند.

معظمی مرقد مطهر خواهر امام رضا (ع) و مقبره دانای علی را از اماکن زیارتی و جاذبه‌های مذهبی رشت عنوان کرد و گفت: مرقد مطهر آقا سید عباس و آقا سید اسماعیل، مسجد صفی، مسجد حاج صمد خان و مصلا بزرگ رشت (بزرگ‌ترین مصلا) از دیگر اماکن زیارتی این شهر تاریخی و مذهبی هستند.

وی با اشاره به اینکه اکو موزه میراث روستای گیلان را از جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری در سطح کشور به شمار می‌رود بیان کرد: آرامگاه میرزا کوچک خان، آرامگاه دکتر حشمت، مجموعه بازار بزرگ سنتی رشت و کاروانسراهای آن، خانه جهانگردی گیلان، مجموعه تالاب شهری بی‌نظیر عینک، رصدخانه کوشیار گیلانی، مجموعه کم‌نظیر آب‌نمای مدرن موزیکال رشت و بوستان ملت، پارک‌ها و باغ‌های زیبای رشت و جاذبه‌های ویژه آن‌ها همچون پارک مفاخر، یخچال طبیعی چشمه، مجموعه‌های تفریحی شاخص مانند قصر بازی، باغ پرندگان و کاروانسرای شاه‌عباسی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان رشت هستند./فارس

ارسال پاسخ