مدیرعامل سازمان پسماند استانداری گیلان:تصفیه‌خانه شیرآبه سراوان تا سه ماه آینده تکمیل می شود

سید پویا شهشهانی صبح امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برای نخستین بار در تاریخ اعتبار بسیار خوبی برای مدیریت پسماند گیلان اختصاص داده شده است اظهار داشت: مصوبه سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به گیلان در بخش اعتبارات ۳۱۴ میلیارد تومانی بخش پسماند هنوز اجرایی نشده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های تابعه استانداری گیلان با بیان اینکه تخصیص این اعتبارات نیازمند سپری کردن مراحل و پروسه‌های لازمه اداری است عنوان کرد: ۲۳۰ میلیارد تومان از مجموع اعتبارات ۳۱۴ میلیارد تومانی مدیریت پسماند گیلان برای ایجاد دستگاه‌های زباله‌سوز در نظر گرفته شده است.

شهشهانی با بیان اینکه ۸۴ میلیارد تومان نیز برای احداث کارخانه کمپوست لحاظ شده است تصریح کرد: بهسازی و ساماندهی مراکز دفع زباله و احداث تصفیه‌خانه‌های شیرآبه در استان از جمله بخش‌هایی است که مقرر شده طبق برنامه، اعتبارات پسماند سفر رئیس‌جمهور و هیئت دولت به گیلان در آن حوزه‌ها هزینه شود.

وی بازنگری در ساختارها و بسیاری از قوانین را برای حل معضل پسماند و زباله امری لازم و ضروری اعلام کرد و بیان داشت: در حال حاضر مدیریت پسماند در محدوده شهرها بر عهده شهرداری‌ها گذاشته شده است اما این قانون در بحث زباله و پسماند در حالی تدوین شده که همه اختیارات این بخش بر عهده شهرداری‌ها نیست.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های تابعه استانداری گیلان با تأکید بر اینکه این سازمان به عنوان یک نهاد هماهنگ کننده عمل می‌کند افزود: هماهنگی بین دولت و شهرداری‌ها به عنوان نهادهای غیردولتی و جذب اعتبارات و منابع مالی از جمله تکالیف سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های تابعه محسوب می‌شود.

شهشهانی با تأکید بر اینکه دو عامل بروز سیلاب در قسمت‌های مختلفی از کشور و تحریم‌های ظالمانه روی تخصیص اعتبارات از سوی دولت تأثیر گذاشته است اظهار داشت: از سال ۹۵ تاکنون ۷۴ میلیارد تومان از سوی دولت به گیلان برای حوزه مدیریت پسماند اعتبار تخصیص یافته است که میزان آن در مقایسه با سنوات گذشته قابل مقایسه نیست.

وی از قرار گرفتن پروژه‌های مهم گیلان از حیث استراتژیک در قالب پروژه‌های اقتصاد مقاومتی سخن گفت و در مورد مصداق‌های آن نیز عنوان کرد: پروژه کود آلی گیلان و زباله‌سوز رشت در این قالب تعریف شده‌اند علاوه بر این در قانون بودجه امسال هم اعتبارات خوبی برای حوزه پسماند شهرهای شمالی پیش‌بینی شده است.

شهشهانی تغییرات رویکردی در شهرداری رشت و تبدیل بحث پسماند به اولویت نخست آن را اتفاقی مطلوب ارزیابی کرد و افزود: انتظار داریم پروژه‌های حوزه مدیریت پسماند در زمان مورد نظر خودشان انجام شوند زیرا در غیر این‌صورت و با افزایش و نوسانات شدید قیمت‌ها مشکلات زیادی در مسیر اجرا و ساخت آن‌ها به وجود می‌آید.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری‌های تابعه استانداری گیلان ضمن اظهار امیدواری از ساخت و تکمیل تصفیه‌خانه شیرآبه سراوان تا سه ماه آینده عنوان کرد: تبدیل شدن بحث زباله و پسماند به یک خواست و مطالبه عمومی مردم اتفاق بسیار خوبی است اما سیاه‌نمایی در این قضیه هیچ‌گونه نفعی برای محیط زیست ندارد./تسنیم

انتهای پیام/

ارسال پاسخ