محمد حسن عاقل منش مطرح کرد: ضرورت استفاده از توان زیست فناوری برای افزایش تندرستی مردم و توسعه اقتصاد شهر

به گزارش صبح رشت،محمد حسن عاقل منش در جریان بازدید از پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری در دیدار با مدیر و روسای بخش های مختلف این پژوهشکده اظهار کرد: یکی از اصلی ترین دغدغه­های مدیریتی در شهر رشت آلودگی رودخانه­های این شهر و مدیریت فاضلاب و پسماند است که سبب ناراحتی مردم و همچنین آلوده شدن تالاب ارزشمند انزلی نیز شده است.

وی ضمن اشاره به فعالیت­ها و توانمندی های پژوهشکده، گره زدن بهره مندی از دانش زیست فناوری و مدیریت شهری را سودمند دانست و خواستار برقراری تفاهم نامه ها و تعریف پروژه های مشترک در زمینه رفع مشکلات زیست محیطی رشت شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت ابراز امیدواری کرد با  همکاری میان پژوهشکده و شورای شهر بتوان زمینه ای برای بهره مندی از توان زیست فناوری برای افزایش تندرستی مردم، اقتصاد شهر رشت و پیشرفت آن به عنوان یک قطب بزرگ گردشگری و شهر خلاق خوراک بهره برد.

 

دکتر مومنی،رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری  به معرفی پژوهشکده، ماموریت­ها، هدف­ها، امکانات و پروژه های انجام شده و در دست انجام آن پرداخت.

وی بیان کرد: پژوهشکده بیوتکنولوژی جانوری  با توجه به توانمندی­های انسانی و تجهیزاتی خود می توانددر راستای کاهش چالش­های شهر رشت با شورای شهر همکاری کند.

اهمیت بالای مصرف غذای سالم توسط مردم، کار بر روی پروبیوتیک­ها به عنوان باکتری های سودمند برای بکارگیری در خوراک دام و طیور، بهره­مندی از بیوفیلتراسیون برای تجزیه ضایعات شهری، همت جمعی و ایجاد کارگروه برای مبارزه با آلودگی­های زیستی بویژه با رویکرد به آلودگی­هایی که از کارخانه های شهر صنعتی رشت به رودخانه های شهر وارد میشود، نقش پالایشگری گیاهان برای پالایش آب و خاک و هوا، توانمندی پژوهشگاه برای تولید برنج تراریخته مقاوم یا متحمل به کرم ساقه خوار با بهره گیری از مهندسی ژنتیک و در راستای پرهیز از بکارگیری سم و قرار دادن برنج­های تولیدی در درون بانک ژن پژوهشگاه و نه به شکل رهاسازی شده، از جمله موضوع­هایی بود از سوی رییسان بخش های پژوهشکده در این نشست مطرح شد.

بازدید از آزمایشگاه های پژوهشکده و همچنین مرکز رشد واحدهای فناور بیوتکنولوژی کشاورزی و گفتگو با رییس مرکز و پژوهشگران آن درباره طرح های دانش بنیان در دست انجام، از بخش های دیگر این دیدار بود.

ارسال پاسخ