رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت: آسیب های بافت فرسوده در چشم انداز تدوین شده برطرف شوند

به گزارش صبح رشت، شانزدهمین جلسه کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت عصر روز سه شنبه به ریاست محمد حسن عاقل منش در تالار شورا برگزار شد.

محمد حسن عاقل منش در ابتدای جلسه ضمن تسلیت به مناسبت حادثه کشتی سانچی و ابراز همدردی با خانواده های درگذشتگان این حادثه اظهار کرد: این حادثه دل همه ایرانیان را به درد آورد و امیدواریم متولیان چگونگی این حادثه را برای مردم و خانواده های جانباختگان روشن کنند.

وی با اشاره به روز ۲۶ دی ماه روز فرار شاه خائن اظهار کرد: در آستانه چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی قرار داریم و ان شاالله با عنایت خداوند انقلاب اسلامی ما به صاحب اصلی خود امام زمان(عج) وصل شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت با بیان اینکه مردم شریف ایران با خون شهدا و آرمان های امام خمینی(ره) پیمان بستند ابراز کرد: باید قدر این مردم شریف را بدانیم و مشکلات موجود مانند بیکاری جوانان و نابسامانی های اقتصادی مدیریت شود.

عاقل منش با اشاره به برگزاری اجلاس سرمایه گذاری کلانشهرهای کشور به میزبانی شهرداری رشت بیان داشت: امیدوارم با ورود سرمایه گذاران و سرمایه گذاری در حوزه های مختلف از قبیل حوزه های فرهنگی،اجتماعی و گردشگری رونق رشت را مشاهده کنیم و نور امید در مردم زنده شود.

وی تاکید کرد: اگر در شورای اسلامی بخواهیم روز گذران باشیم نمی توانیم تکلیف خود را به مردم و جامعه ادا کنیم و  در حالی که مردم این جایگاه را به امانت به دست ما سپرده اند.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت اذعان داشت: باید در کمیسیون های شورا به دنبال اقدامات بزرگ و ماندگار باشیم تا بتواند در ابعاد مختلف اثرگذار باشد.

عاقل منش با اشاره به اینکه شورای پنجم شهرداری را موظف کرده برنامه راهبردی را در افق ۱۴۰۱ ترسیم کند گفت: این طرح توسط شورا به تصویب رسید و یک اقدام بزرگ شورای پنجم بود و شهرداری وظیفه دارد این برنامه را به شورا ارائه کند تا در وزارت کشور نیز مصوب شود.

وی افزود: با پیشنهاد شهردار رشت ارائه برنامه راهبردی به مرکز مطالعات شهرداری رشت سپرده شده و در حالی که ابتدا قرار بود این اقدام توسط تیم مشاور انجام شود ولی دکتر نصرتی پیشنهاد داد متخصان و تحصیل کرده های شهرداری این مطالعه را انجام دهند.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت خاطرنشان کرد: برای تدوین برنامه های فرهنگی به مطالعه نیازمندیم و اگر مطالعه نکنیم دچار روزمرگی می شویم.

رئیس مطالعات و پژوهش شهرداری رشت: استفاده از تیم شهرداری برای تدوین برنامه راهبردی ۷۰۰ میلیون تومان منابع شهرداری را صرفه جویی می کند

رضا ویسی،رئیس اداره مطالعات و پژوهش شهرداری رشت در این جلسه با اشاره به تدوین برنامه راهبردی شهرداری رشت در افق ۱۴۰۱ اظهار داشت: شهردار رشت دستور دادند این طرح توسط متخصصان شهرداری تدوین شود و نیاز به مشاور بیرونی نیست.

وی افزود: استفاده از تیم شهرداری برای تدوین برنامه راهبردی شهرداری رشت ۷۰۰ میلیون تومان از منابع شهرداری را ذخیره می کند.

مدیر پاتوق فرهنگی،هنری بسیج گیلان: راه اندازی یک چین کوچک در عرصه تولید

در ادامه جلسه امین محصل تبریزی،مدیر پاتوق فرهنگی،هنری و اجتماعی بسیج گیلان به ارائه گزارش عملکرد یک ساله این پاتوق پرداخت.

وی با اشاره به اینکه پاتوق فرهنگی،هنری و اجتماعی بسیج گیلان یک سال و چند ماه است فعالیت خود را شروع کرده است گفت: اعضای این پاتوق جمعی از هنرمندان و فعالان فرهنگی و اجتماعی تشکل شد و در یک ماه اول ۴۰۰ نفر عضو این پاتوق شدند.

وی تصریح کرد: از لحاظ مالی صفر بودیم و هنوز هستیم ولی ثابت کردیم با دست خالی هم می توان کار کرد.

مدیر پاتوق فرهنگی،هنری و اجتماعی بسیج گیلان از عضویت ۱۵۰۰ خانوار در این پاتوق خبر داد و گفت:تصمیم داشتیم فعالیت های هنری را از نزدیک به مردم نشان دهیم و سعی کردیم هنر را جلوی چشم مردم ببریم.

تبریزی با اشاره به اینکه برگزاری دوره های آموزشی در رشته های صنایع دستی و هنر را از جمله اقدامات پاتوق فرهنگی،هنری و اجتماعی بسیج گیلان برشمرد و می توانیم از ظرفیت آموزشگاه ها و سرای محلات شهرداری برای این موضوع استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه پاتوق فرهنگی،هنری بسیج گیلان استعدادهای خوبی را شناسایی کرده است گفت: موفق شدیم ۳۶۰ نفر از بانوانی که استعداد داشتند ولی امکانات نداشتند را به هنرمند تبدیل کردیم و همچنین حدود ۷۰۰ الی ۸۰۰ نفر تولید کننده داریم و می توانیم بگوییم یک چین کوچک را تشکیل دادیم.

عاقل منش: آسیب های بافت های فرسوده در چشم انداز تعریف شده برطرف شوند

عاقل منش در ادامه جلسه با اشاره به ظرفیت بقاع متبرکه نظیر خواهر امام رشت برای توسعه رونق گردشگری اظهار کرد: باید برنامه ریزی مناسب بتوانیم در چشم انداز ترسیم شده به شرایط ایده آل برسیم.

وی با اشاره به اینکه بافت های فرسوده آسیب های اجتماعی وجود دارد ابراز داشت: باید بتوانیم در چشم اندازهای ترسیم شده این آسیب ها را برطرف کنیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت با بیان اینکه مناطق محروم به لحاظ آسفالت و بعضا مسائل فرهنگی مشکلاتی دارند گفت: باید بتوانیم با برنامه ریزی مناسب با ایجاد فضاهای ورزشی،فرهنگسراها و استفاده از ظرفیت تشکل های خصوصی این مشکلات را برطرف کنیم.

محمد قاسمپور،معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه و مشاور کمیسیون فرهنگی در این جلسه اظهار کرد: می توان از ظرفیت بقاع متبرکه برای توسعه و رونق گردشگری در رشت و گیلان بهره برد.

وی افزود: در بافت مرکزی رشت ساختمان های تاریخی نظیر ساختمان پست وجود دارد و حیف است از این بناها تنها به صورت اداری استفاده شود.

علیرضا حسنی،رئیس سازمان فرهنگی،ورزشی شهرداری با اشاره به اینکه باید با برنامه ریزی مدون اتفاقات خوب رقم بزنیم اذعان داشت: باید به نقطه ای برسیم که فضای شهر از عملکرد جزیره ای به نقطه مطلوب برسد.

فرهام زاهد: برگزاری مراسمی مردمی برای گرامیداشت خاطره جانباختگان سانچی

فرهام زاهد،عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت در این جلسه ضمن تسلیت و ابراز همدردی به خانواده های جانباختگان حادثه کشتی سانچی اظهار کرد: پیشنهاد می کنم مراسم با محوریت مردم برای گرامیداشت یاد و خاطره این عزیزان برگزار کنیم.

وی افزود: می توانیم مراسمی ساده در قالب نصب بنر و یا روشن کردن شمع در پیاده راه فرهنگی و یا مکان های دیگر برگزار کنیم و این حداقل کاری است که می توان در قبال دریادلان ایرانی انجام داد.

 

 

 

ارسال پاسخ