رئیس هیات بولینگ و بیلیارد گیلان: کرونا کمر اقتصاد ورزش بیلیارد را شکست

سارنگ بزرگ چنانی رئیس هیات بولینگ و بیلیارد گیلان نیز در خصوص تعطیلی باشگاه های بیلیارد و تبعات آن در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امیدوارم که مسئولان نگاه ویژه ای به این ورزش داشته و به زودی دستور به بازگشایی باشگاه های بیلیارد داده شود چون در این ورزش ورزشکاران با فاصله مناسب به همدیگر به امر ورزش می پردازند.

موسس باشگاه احرار به مشکلات گسترش این رشته ورزشی نیز اشاره و بیان کرد: از سال ۸۱ این باشگاه که دومین باشگاه گیلان بود را تاسیس کردم و البته  نشیب و فرازهای زیادی داشتیم تا جایی که حتی برای تمدید مجوز و تغییر نام مجبور شدم به تهران بروم و مجوز را به سختی از وزارت بگیرم.

وی اضافه کرد: البته در آن زمان تعدادی نیز مخالف این ورزش بوده و شیشه های باشگاه بیلیارد را می شکستند تا زمانی که این ورزش آنقدر فراگیر شد که تعداد زیادی باشگاه در کشور افتتاح شد به نحوی که این تعداد زیاد باشگاه ها به دلیل پخش شدن بازیکنان ، منجر به ورشکستگی تعدادی از باشگاه های دیگر شد چون در آن زمان اکثر ورزشکاران به صورت تفریحی به این ورزش می پرداختند.

وی افزود: کم شدن درآمد باشگاه ها موجب شد که اکثر باشگاه های بیلیارد اجاره ای از سال ۸۰ تا ۸۶ تعطیل شوند و مالکان باشگاه ها با مساحت ۲۵۰ الی ۳۰۰ متر در خیابان های اصلی نیز تغییر شغل داده و یا مکان باشگاه را به سمت خیابان ها و کوچه های با ارزش ملکی پایین تر، تغییر دهند.

بزرگ چنانی ادامه داد: اما در اواسط دهه ۸۰ بازیکنان جوان، بیشتر درخشیدند و با توجه به امر قهرمان پروری در فدراسیون و هیات ها و همچنین برگزاری مسابقات بیشتر و حضور قهرمانان این رشته ورزشی در باشگاه ها ، الگوی جوانان تغییر یافت و جوانان بیشتر از جنبه های تفریحی، اخبار افتخار آفرینی ها را می شنیدند و به تدریج و با حضور مسئولان در مراسم ها و اهدای جوایز ، نگاه به این ورزش نیز تغییر یافت.

لطمات شدید اقتصادی به باشگاه داران با افزایش نرخ دلار و شیوع بیماری کرونا

رئیس هیات بولینگ و بیلیارد گیلان در ادامه به مشکلات پیش روی باشگاه داران در چند ماه اخیر اشاره و بیان کرد:  باشگاه هایی که روی پای خود بودند با افزایش ناگهانی نرخ دلار دوباره دچار شوک جدیدی شدند چون در مدت کوتاهی شاهد افزایش چشمگیر و ناگهانی قیمت میزهای استاندارد بیلیارد در کشور شدیم که این نکته نیز آسیب بزرگی به این ورزش وارد کرد که البته می توان با نظر متخصصین این ورزش در پروسه زمانی، در کشور میز استاندارد ایرانی تولید کنیم که هم قیمتش بسیار مناسب باشد و هم استانداردهای لازم را داشته باشد.

بزرگ چنانی خاطرنشان کرد: اما بزرگترین شوک و ضربه که کمر اقتصاد این ورزش را شکست ، تعطیلی حدود سه ماه اخیر به دلیل بحران کرونا بود چون باشگاه ها به دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا تعطیل شدند که بالطبع  این باشگاه داران در این مدت ضرر فراوانی را  متحمل شده اند.

وی گفت: البته تصمیم در مورد تعطیلی باشگاه ها در ورزش بیلیارد توسط اداره کل یا فدراسیون و یا وزارت اتخاذ نشده، بلکه از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا این امر صورت گرفته و شاید تصور مسئولان از باشگاه های بیلیارد ، همانند باشگاه های فوتبال استقلال و پرسپولیس باشد که در هر مسابقه آنان ، هزاران تماشاگر به ورزشگاه می روند.

وی اضافه کرد: از مسئولان تقاضا داریم که در طبقه بندی مشاغل پر ریسک به کم ریسک به این نکته توجه کنند که باشگاه های ورزش بیلیارد مانند فوتبال ، والیبال ، بسکتبال و غیره پر جمعیت و پر مخاطب نیست و یا مانند رشته های رزمی افراد در آن تن به تن نمی شوند و با رعایت اصول بهداشتی به راحتی می توان فعالیت این ورزش را آزاد کرد.

بزرگ چنانی ادامه داد: برای جبران زیان، باشگاه های این ورزش نیز دو مسیر مشخص شده که مسیر اول به تعداد بیمه شده تامین اجتماعی ارتباط دارد که بیشتر از ۹۵ درصد باشگاه ها در استان گیلان توسط موسس و مدیری که خود سرمایه گذار است، اداره می شود و بنابراین شامل حال اخذ وام نمی شوند و یا میزان وام در مقایسه با ضربه ای که به باشگاه ها وارد شده، بسیار اندک است و به نوعی دولت باشگاه ها را بدهکار می کند.

رئیس هیات بولینگ و بیلیارد گیلان اظهار کرد: در این مدت نیز مدیران و مسئولان باشگاه های بیلیارد در گیلان برای سلامتی خود و مردم به قوانین به طور کامل احترام گذاشته و اکنون نوبت مسئولان است که با بازگشایی و همچنین تخصیص یارانه های بدون برگشت، به کمک این ورزش برسند.

ارسال پاسخ