رئیس مجمع نمایندگان گیلان: مبحث انتقال آب دریای خزر به سمنان منتفی شد

دکتر محمد صادق حسنی، رئیس مجمع نمایندگان گیلان در گفت و گو با گروه تلویزیون اینترنتی دید بهتر به مجموعه ای از سوالات پاسخ داد.

دید بهتر: به نظر شما علت عقب افتادگی شهرستان رشت در سال های اخیر چیست؟

به نظر شخصی من رشت مدیران سطح بالای زیادی دارد که هرکدام از آن ها می توانند در سطح کشوری فعالیت کنند و از یک سو مدیران توانمند گیلان بیش از سایر استان ها است و مانند یک تیم فوتبال پرستاره است که تمامی ستاره ها جمع شده ولی نمی توانند در کنار هم کار کنند و معمولا مدیران به جای هم افزایی انرژی همدگیر را می گیرند و حتی در مورد همکاران صنف خودم نیز همین را دارم که برخی بعضی مواقع انرژی برای خنثی کردن عملیات مقابل صرف می شود.
حتی به یکی از مدیران غیر بومی گیلان گفتم مثل یک راننده باش که آینه بقل ندارد و پشت سرت را نگاه نکن و تنها جلو را نگاه کن

دید بهتر: معضل رودخانه های رشت کی به سرانجام خواهد رسید؟

از موقعی که رشت را شناختم مبحث روخانه ها مطرح بود و حتی دکتر نوبخت در جلسه استانداری گفته بود زمانی در آن شنا می کردیم و ورود فاضلاب شهری و صنعتی بلایی بود که همه ما سر آن آوردیم. پیشنهاد من برای حل مشکل این است سازمانی مستقل برای ساماندهی رودخانه ها تاسیس شود و اگر استاندار و فرمانداری این مشکل را حل کند نامش مانند میرزاکوچک ماندگار می شود. این تهدید می تواند یک فرصت بزرگ باشد. این دو رودخانه باید به بخش خصوصی واگذار شود و اختیارات لازم داده شود. هنگامی که سرمایه گذاری می گوید تمام انتظارات را برآورده می کنم باید این اجازه داده شود زمین های اطراف رودخانه ها ساخت و ساز کند.

دید بهتر: در مورد مسکن مهر نظرها متفاوت است برخی مسکن مهر را یکی از افتخارات دولت احمدی نژاد می دانند و برخی نسبت به آن منتقد هستند نظر شما چیست؟

معتقدم مسکن مهر یکی از اقدامات خوب بود ولی در تعداد و حجم و نحوه اجرای پروژه ها معترضم.در یک شهر با ظرفیت ۵۰۰ خانوار گزارشی دریافت کردم که برای ۲۰۰ خانوار در مسکن مهر خانه ساخته شده که آن تناسب و تعادل را با جمعیت ساکن کل شهر نداشت. شاید سند مسکن مهر برای افرادی که منازل مناسب دارند ارزشمند نباشد و باید این مورد را هم درنظر گرفت اغلب کسانی که در مسکن مهر سکونت دارد رنگ سند را ندیده اند. اینکه سند مسکن مهر ۹۹ ساله تحویل داده می شود بعد از ۹۹ سال نوه مالک هم ممکن است در قید حیات نباشد. در مجلس پیشنهاد دادم برای افزایش روحیه و نشاط مردم سند منازل مسکن مهر به مردم داده شود و این پیشنهاد با استقبال همکاران مواجه شد و بیش از ۱۶۰ رای آورد و مقرر شد اسناد مسکن مهر به مردم داده شود.

دیدبهتر: برسیم به معضل سراوان و درد و رنج مردم سراوان از دفن زباله در محل سکونتشان

سراوان تنها مربوط به شهرداری رشت و استانداری گیلان نیست و فراتر از آن ها است .آیا پسماند تنها متعلق به گیلان است شما مشاهده کنید جمعیت مسافر ورودی به گیلان در ایام تعطیلات چه قدر است؟ آیا وزیر کشور نباید توجه کند اعتبارات گیلان مثل سایر استان ها تقسیم شود؟ مشکل سراوان باید از طریق بودجه ملی و وزارت کشور حل شود.

دو سال گذشته اعتراض مردمان محلی را داشتیم و روز شماری گذاشته شد که بعد از اتمام مشکل سراوان حل می شود و گفته شد خدا بزرگه و متاسفانه مسئولان به دقیقه نود عادت کرده اند و حدودا چند روز به پایان روز شمار مانده است و مردم نیز گفته اند اگر مبحث روز شمار حل نشود جاده را خواهیم بست. و حالا سوال من از آقایان این است اکنون چه پاسخی دارید؟

الان با کدام رو به مردم بروم بگویم مشکل شما را حل می کنیم؟ مردم سراوان بزرگی و متانت کردند. مسئولان باید پاسخ مردم سراوان را بدهند.

ولی خوشبختانه ۱۰۰۰ میلیارد تومان بودجه برای پسماند استان های شمالی مصوب شده و ردیف بودجه آن نیز مشخص شده است و اگر این اعتبار دریافت گردد تا حدودی می تواند بخشی از مشکلات را حل کند.

یک بحثی که با آقای کلانتری داشتیم که اعتبار هزار میلیاردی که داشتم این اعتبار را دولت به سازمان محیط زیست تخصیص داد و من در کمیسیون کشاورزی صحبت کردم در هیچ شرایطی امکان ندارد مجری و ناظر پروژه یک سازمان باشد و همکاران مجلس نیز پذیزفتند و مطرح شد در تلفیق اعتبار به سازمان شهرداری همیاری ها داده شود و ناظر پروژه سازمان محیط زیست باشد و این موضوع برای آقای کلانتری خوشایند نبود و برای پاسخ ما به همه نمایندگان شمال کشور اهانت کرد انگار هزار میلیارد تومان پول توجیبی ایشان است و ناراحتی ایشان از این بابت بود که چرا هزار میلیارد تومانی که دولت برای سازمان محیط زیست گذاشته بود نمایندگان مجلس به وزارت کشور و سازمان همیاری ها و شهرداری منتقل کردند.

دید بهتر:مبحث انتقال آب دریای خزر به سمنان به کجا رسید و به عنوان یک نماینده گیلانی چه اقداماتی انجام دادید؟

خیلی تلاش کردیم رئیس جمهور، وزیر نیرو و آقای کلانتری را توجیه کنیم. در یک جلسه ای با حضور وزیر نیرو، جمعی از استانداران در مجلس گفتیم این موضوع را توجیه کنید.اعتراضات ما علمی است و صحبت ما با آقای کلانتری این بود مطالعات علمی خود را در این زمینه مطرح کنید!
خوشبختانه اخیرا نامه ای وزیر نیرو به استانداری ابلاغ کرد و موضوع انتقال آب دریای خزر به کلی منتفی شده و حتی کارشناسان محیط زیستی معتقد هستند انتقال و جابجایی آب دریا به کلی اکوسیستم دریای خزر را به هم می زند و اصلا از نظر علمی قابل توجیه نیست.

دید بهتر: آب شرب شهرستان رشت کیفیت مناسبی ندارد در این راستا چه پیگیری و اقداماتی انجام شده است؟

گیلان از نظر کیفیت آب جزو آخرین استان ها است. بسیاری از روستاها لوله کشی مناسب صورت نگرفته و در روستاهایی که لوله کشی انجام شده، آب شرب از کیفیت مناسب برخوردار نیست. خوشبختانه فاز دوم تصفیه خانه سنگر راه اندازی شد و با پیگیری های انجام دادم رینگ آب از سنگر به کوچصفهان، لشت نشا در حال انجام است و احتمالا تا ۲۲ بهمن بسیاری از روستاها این رینگ از آب با کیفیت شهری برخوردار می شوند.

دید بهتر: بارها حضرتعالی و نمایندگان گیلان به استاندار بومی تاکید کرده اید ولی استانداران اخیر گیلان غیر بومی انتخاب شدند و بعد از انتخاب استانداران انتقادات گذشته به حداقل و یا به صفر رسید

زمانی که حکم آقای سالاری زده شد شدیدا با وزیر کشور برخورد کردم و وزیر یک جمله به من گفت شما ۱۳ نماینده ۱۵ نفر را برای استانداری گیلان معرفی کردید! و کوتاه آمدیم حکم آقای سالاری زده شد و ایشان نیز عملکرد خوبی در گیلان داشت و من تا زمانی که تصمیم نهایی گرفته شود شاید با انتخاب استاندار غیر بومی مخالفت کرده باشم ولی بعد از دریافت حکم همکاری لازم را انجام می دهم چون استاندار رسمی گیلان و کشور است.
بعد از رفتن آقای سالاری در زمانی رئیس مجمع نمایندگان گیلان بودم شخصا با وزیر صحبت کردم که نماینده ای که شخصا فردی را معرفی نکند. به جز یک نماینده سایر نمایندگان گزینه ای معرفی نکردند. یک لیست شش نفره ای نمایندگان گیلان تنظیم کردند و براساس لیست مشخص کردیم اولویت ما بومی است و متاسفانه تا صدور حکم برای یکی از هم استانی ها پیش رفتیم ولی خودش در دقیقه آخر قبول نکرد و در نهایت حکم استانداری به آقای زارع استاندار خوب ما رسید.

دید بهتر: به عنوان یک ورزشکار نظر شما درباره حذف برنامه ۹۰ چیست؟

برنامه ۹۰ برنامه ای بود که بسیاری از مشکلات شهرستان ها در آن مطرح می شد و فکر نمی کنم برنامه ای مانند ۹۰ طرفدار داشته باشد. عادل فردوسی پور بسیار شفاف صحبت می کرد و اتفاقات را مانند واقعیت منعکس می کرد و مردم راضی بودند و بعد از حذف ۹۰ حق تیم های گیلان سپیدرود و داماش ضایع شد و برخی تصمیمات کشور احساسی گرفته می شود و رسانه ملی نباید مباحث شخصی را در مدیریت خود دخالت دهد. در حالی که جوانان ما سرگرمی خاصی ندارند برنامه ۹۰ فرصت مناسبی برای جلب جوانان بود و جوانان در طول هفته روز شماری می کردند تا برنامه ۹۰ شروع شود.
تعطیلی برنامه ۹۰ جوانان را نسبت به صدا و سیما بدبین می کند! و خودم به عنوان یک فرد ورزشی ناراحتم چرا چنین برنامه مردم پسندی با یک نظر شخصی تعطیل شد.

دید بهتر: آیا شما تا کنون در عزل و نصب مدیران استانی دخالت داشته اید؟

عزل و نصب مدیران در چارچوب وظایف نمایندگان نیست.قوه مقننه دو وظیفه را برای نمایندگان مجلس مشخص کرده که وظیقه اول تصویب قانون و وظیفه دوم نظارت براجرای قانون است که اجرای قانون برعهده مدیران دستگاه های اجرایی بوده البته عرف این است در انتصابات و عزل و نصب مدیران استاندار با نمایندگان مشورت لازم را انجام دهد و من نیز در طول ۴ سال بیشتر نظر کارشناسی ارائه داده ام و نیرویی از دفتر و فامیل را در منصب های مدیریتی تحمیل نکرده ام و هرگاه از من سوال شد نظرم را به صورت صادقانه در خصوص عملکرد مدیران ارائه دادم و بیشتر در طول ۴ سال به جای دخالت در عزل و نصب عملکرد مدیران فعلی را نظارت کردم و هرگاه مدیری اشتباه و عملکردی نامناسب داشت به شدت برخورد می کردم.

ارسال پاسخ