رئیس انجمن مامایان گیلان: زایمان طبیعی در دنیا حرف اول را می زند

جامعه مامایی نقش بی‌بدیلی در سلامت خانواده و در مرتبه‌ای بالاتر، یک جامعه ایفا می‌کند لیکن این قشر زحمتکش با مشکلات فراوانی دست‌وپنجه نرم می‌کنند که نیاز است این مشکلات دیده و شنیده و برای رفع آن تدبیری اندیشیده شود.

یکی از دغدغه‌های رایج در جامعه امروزی بحث ترویج زایمان طبیعی است اما برخی متخصصان زنان و زایمان پیش پای این امر خطیر سنگ‌اندازی می‌کنند؛ متخصصان زنان و زایمان به دلیل هزینه بالای عمل در زایمان سزارین، مشتاق‌اند که زایمان به این شیوه انجام شود حال‌آنکه باکمی صحبت و مشاوره با زنان باردار می‌توان مادران را به زایمان طبیعی مشتاق کرد.

سازمان بهداشت جهانی بهترین شیوه زایمان را زایمان طبیعی می‌داند و شوربختانه در استان گیلان نرخ سزارین بسیار بالاتر از زایمان طبیعی است؛ زایمان سزارین از یک‌سو مخاطرات فراوانی برای مادران و نرخ باروری جامعه دارد و از سوی دیگر حرفه مامایی را با مشکل مواجه می‌کند.

نسبت زایمان در شیوه سزارین به شیوه طبیعی ۶۰ به ۴۰ است که این رقم مطلوب سازمان بهداشت جهانی نیست؛ ضرر زایمان به شیوه سزارین به‌ویژه در زایمان فرزند اول به مادر باردار برمی‌گردد؛ زایمان به شیوه سزارین یک جراحی خطرناک است و برای بار سوم به بالا توصیه نمی‌شود و به همین دلیل نرخ فرزند آوری را به‌شدت پایین می‌آورد؛ این شیوه در دنیا منسوخ‌شده و در اروپا اغلب زایمان به شیوه طبیعی انجام می‌شود.

ماماها وظیفه خطیری در امر کمک به زایمان بر عهده‌دارند و موظف‌اند زایمان را در بیمارستان و زایشگاه‌های دارای پروانه انجام دهند، ماما پس از زایمان نیز وظیفه مراقبت از مادر و فرزند را بر عهده دارد بنابراین این قشر زحمتکش جامعه پزشکی در آموزش بهداشت و مشاوره خانواده و به‌ویژه زنان نقش تعیین‌کننده و مهمی دارد.

ابتدایی‌ترین مشکل یک ماما، گرفتن طرح است و در ارتقا شغلی نیز آینده چندانی ندارند؛ وضعیت شغلی برای یک ماما چندان رضایت‌بخش نبوده و اغلب نمی‌توانند مشغول به کار شوند؛ بخشی از این مشکل ناشی از عدم تناسب پذیرش دانشجوی مامایی و شغل‌های بالفعل در جامعه است.

دکتر معصومه پور محسن دراین‌باره در گفت‌وگو باخبرگزاری فارس در رشت اظهار کرد: یکی از مشکلات جامعه مامایی، بیمه نبودن تعرفه خدمات بوده که البته قول انجام آن را دستگاه‌های متولی داده‌اند که امیدواریم تا سال آینده محقق شود.

وی با بیان اینکه تعرفه مامایی پایین بوده و نفع دوسویه‌ای برای ملت و دولت رقم می‌زند افزود: اگر بیمه به تعرفه مامایی تعلق بگیرد، مادران جامعه با توجه به وضعیت درآمدی و اقتصادی می‌توانند از مراقبت بهتری برخوردار شوند.

رئیس انجمن صنف مامایان استان گیلان مامایی را رشته و گسترده‌ای دانست که صرفاً مربوط به دوران بارداری نیست و گفت: با توجه به اینکه امکان تحصیل تا مقطع دکتری در رشته مامایی برای دانشجویان فراهم است این امکان، شرح وظایف وسیعی را برای متخصصین این رشته وضع می‌کند.

پور محسن با بیان اینکه خدمات مامایی پیش از تولد تا زمان مرگ بانوان را در برمی‌گیرد تصریح کرد: تشخیص ناهنجاری‌ها، مراقبت دوران بارداری جنین، حین تولد و مراقبت بهداشتی نظیر واکسیناسیون شامل وظایف مامایی است که نشان‌دهنده ارزش این تخصص در سلامت جامعه خواهد بود.

وی با اذعان به اینکه زمان بلوغ و آگاهی‌های مربوط به آن دوران نیز از وظایف مهم و تخصص این قشر از جامعه سلامت است بیان کرد: مراقبت‌های دوران بارداری و تشخیص به زایمان‌های طبیعی از شرح وظایف مامایی است که اهمیت آن در سیستم سلامت جامعه غیرقابل‌انکار است.

رئیس انجمن صنف مامایان استان گیلان با اعلام اینکه ۸۵ درصد زایمان‌ها در دنیا به‌صورت طبیعی انجام می‌شود خاطرنشان کرد: بیشتر زایمان‌های طبیعی توسط مامایان انجام می‌گیرد بنابراین در چند سال اخیر با توجه به سیاست وزارت بهداشت مبنی بر ترغیب به زایمان طبیعی به نرم جهانی نزدیک هستیم.

وی با تأکید بر اهمیت مراقبت‌های بعد از زایمان گفت: اگر مشکل بیمه و قرار گرفتن تعرفه مامایی در بیمه حل شود، جامعه مامایی می‌تواند خدمات گسترده‌ای به سیستم سلامت کشور تقدیم کند.

پور محسن با بیان اینکه اهمیت جایگاه مامایی در جامعه نیازمند شناسایی است افزود: درگذشته مامایان نقش پررنگ‌تری در جامعه داشتند و در بازده زمانی ۲۰ سال، مقوله سزارین باعث شد که مامایی به حاشیه رانده شود.

رئیس انجمن صنف مامایان استان گیلان با تأکید بر اینکه زایمان طبیعی در دنیا حرف اول را می‌زند گفت: امیدواریم با سیاستی که وزارت بهداشت مبنی بر ترویج زایمان طبیعی و رسیدن به نرم جهانی در پیش‌گرفته است، جایگاه سابق خود را پیدا کند.

ارسال پاسخ