حقیقت موضوع آبستراکسیونی های ۱۸ مهر در شورای شهر رشت

پنجاه و نهمین جلسه شورای شهر رشت با ارائه گزارش های سه کاندیدای باقی مانده تصدی شهرداری رشت در صحن شورا برگزار شد و کاندیداهای شهرداری بیش از سه ساعت برنامه های خود را به اعضای شورا ارائه دادند.از آنجا که روز گذشته نامزدان شهرداری رشت تا پاسی از شب به ارائه برنامه های خود به نمایندگان مردم مشغول بودند.
ابتدا بهتر است به مبحث رای گیری و انتخاب شهردار بپردازیم.آیا اعضای شورا پس از شنیدن گزارشات و برنامه های کاندیدای تصدی شهرداری فرصتی برای تجزیه و تحلیل برنامه ها داشته اند؟ بدیعی است منطقی این بود پس از شنیدن و دریافت برنامه شش کاندیدای شهرداری اعضای شورا کمی مسائل مطرح شده را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند. حال به ماجرای آبستراکسیون ۱۸ مهر ماه می پردازیم.
آبستراکسیون باید بر پایه اصول باشد، عموما” اعضای آبکستراسیون هدف مشترکی را دنبال میکنند، در صورتیکه فاطمه شیرزاد و بهراد ذاکری دو جنس مخالف حزبی ، فکری و سلیقه ای هستند، که حتی گزینه های شهرداری آنها نیز با هم متفاوت است ، اینکه عده ای باهم عهد کنند فعلا تو رئیس باش ماه دیگر من شهردار، یا اینکه فعلا” انتصابات را انجام بده تا ریشه انتخابات مجلس شورای اسلامی را برای کاندید مورد نظرشان فراهم کنند ، وهیچ شایسته سالاری مبنا نباشد ، آغاز مدیریت اصلح است؟ و چنانچه شما در هاله ای از ابهامات از جلسه ای که ساعات پایانش هم بسر رسیده و اعضا خسته شده اند باید به تعریف آبستراکسیون برسید؟ در صورتی که حتی معنای لغوی این کلمه و مورد بکار گیری آن حتی در خصوص افراد صدق نمیکند ، چون بارها شیرزاد و ذاکری گزینه های خود را تعرفه کردند.

با توجه به خبر درج شده در یکی از رسانه های وابسته به کاندیدای تصدی شهرداری رشت با عنوان “فیلمی که دروغ بانوی اخلاق شورا را بر ملا کرد؟!” باید پاسخ داد: کدام فیلم‌؟ خبر راستی یا خبر چپ؟
اینکه رئیس شورا اعلام کرد عده ای از همکاران بعلت خستگی در جلسه حضور پیدا نمیکنند و من نیت واقعی را نمیدانم و فعلا پاسخی نمیدهم ، مستندات دروغ گویی بانوی اخلاق است ؟ یا اینکه سندی است که مشخص میشود شهردار شدن چه کسی منافع رسانه ای شما را تامین میکند؟
آن زمانیکه که مدیریت های از پیش فروخته شده در شهرداری معامله میشد حرف راستی نبود؟ حال که عده ای در مقابل عدم شفاف سازی شما و برنامه های کاربردی تان توجیه نمی شوند، خبرهای راست را در آسمان غبارآلود شورا مشاهده میکنیم.
اُبستروکسیون ] عدم حضور عمدیِ گروهی از نمایندگان مجلس در هنگام رأی‌گیری، به‌قصدِ از اکثریت انداختن مجلس و جلوگیری از تصویب یک لایحه یا طرح است.

در سیاست، استفادهٔ سامانمند از عدم حضور عمدیِ گروهی از نمایندگان در هنگام رأی‌گیری به‌عنوان یک حربه به‌کار گرفته می‌شود.
حالا به تعریف واژه «آبستراکسیون» می پردازیم ، یعنی ممانعت در چارچوب مجلس به عمل یا کوشش اقلیتی از نمایندگان پارلمان برای جلوگیری از اخذ تصمیم و تصویب قانون، با استفاده از ابزار قانونی گفته می‌شود، این جلوگیری می‌تواند با استفاده از ارائهٔ نطق‌های پیاپی، طرح موارد وقت‌گیر در زمان رأی‌گیری و خروج از صحن مجلس برای از اکثریت انداختن مجلس و لغو دستور یا لایحهٔ مورد بحث صورت می‌گیرد.
نکته : فاطمه شیرزاد که بالاترین رای سخنگوی شورا شد در صف اقلیت هاست که آبستراکسیونی حرکت کند؟

ارسال پاسخ