حجت راه حق؛دل نوشته ای از مریم غیور،فعال فرهنگی و اجتماعی

شب را، ستارگان به درخشش در می آورند و هر ستاره، مبشر نور الهی و روشنی بخش جهان و جان هایی ست، که چشم شوق و شعور، به آسمان دوخته اند.

در تاریخ دین و شریعت ما، کم نیستند ستارگان رخشانی که تا شعله ی آخر، از اشتیاق بندگی و خدمت به بندگان، سوختند تا آیه های سبز رستگاری را، در خاک تشنه ی این سرزمین، فرو بارند و تشنگان حق و حقیقت را سیراب سازند.

حجت الاسلام حاج حسن حجتی، از این دست ستارگان بود.

خطیبی که خطبه های تابناک او، منبرها را متبرک می کرد و مسجد ها را به عطری از گل های باغ محمدی، معطر می ساخت.

واعظ خوش‌بیان، مبارز شجاع و محبوب مردم، صاحب امتیاز مجله راه حق بود و حرف حق میزد.دوستان صمیمی ایشان آقا مصطفی خمینی ( فرزند شهید حضرت امام) آقا شهاب اشراقی (داماد امام) و آقا موسی صدر (امام موسی صدر) بودند.

آرام و وسیع بود چونان دریا و صبور و استوار، همچون کوه های سر به فلک کشیده ی این آب و خاک مقدس.

سال ها با دلی دردمند و سرشار از عشق الهی،  با طاغوتیان زمانه، پیکاری نا برابر را ادامه داد، رنج ها کشید، اما قدمی، پا پس نگذاشت…

سرانجام پنجاه و نه سال پیش، در چنین روزی، اهالی وعظ و خطابه و مردم شریف گیلان زمین، در فراق یکی از تواناترین و محبوب ترین عالمان دین سوگوار شدند.

….او رفت، در رجعتی تلخ که هاله ای از ابهام توطئه در آن، سایه گسترده بود، او رفت، به جاودانگی رسید و آسمانی شد.

زنده یاد حسن حجتی فرزند آیت الله شیخ ابوالقاسم حجتی و دایی دکتر محمدباقر و دکتر علی نوبخت، چهره برجسته ای که در خاطر مردم حق شناس گیلان، بزرگان حوزه و در ذهن رهبر معظم انقلاب اسلامی به خوبی مانده است و آیت الله هاشمی رفسنجانی در آخرین سفرش به گیلان از او به بزرگی یاد می کرد، به خاطر مرام حسینی اش جاودانه شد.

در این ایامی که رنگ وبوی اربعین حسینی و شور کربلا و کربلاییان دارد، دیگر بار سالگرد کوچ غریبانه اش را، در تقویم گلگون عشق، ورق می زنیم، و با ستاره ی پر فروغ یادش، سرای جان و خانه ی دل را، روشن میداریم.

امام موسی صدر بر سنگ مزارش نوشت: در این مکان، خورشید درخشان شمال ایران، غروب کرده است.

خورشید درخشان شمالی ای مرد

روشنگر راه بی نشانی ای مرد

برخیزو ازاو بگو که خواهد آمد

تو، روح بلند آسمانی ای مرد

 

مریم غیور؛ فعال فرهنگی و اجتماعی

ارسال پاسخ