تشریح برنامه های هفته مهارت در گیلان

محمد حسینی صبح امروز در نشست خبری روز ملی کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای اظهار داشت: مجموعه‌ای از گروه‌های مختلف نظیر دانشجویان، دانش‌آموزان، فارغ‌التحصیلان و سربازان وظیفه در مناطق مختلف روستایی، عشایری، مناطق محروم و دیگر مناطق جزء مخاطبان ما هستند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان گیلان با بیان اینکه ۲ دسته از مخاطبان ما شاغلان و کارجویان هستند گفت: باید بتوانیم در بخش آموزش شاغلان، حداکثر بهره‌وری را در بخش کار را داشته باشیم و کارجویان را نیز به شکل هدفمند انتخاب و با ارائه آموزش‌های‌ لازم به محیط کار نزدیک کنیم.

حسینی با بیان اینکه ۲۲ مرکز دولتی و ۷۰۰ آموزشگاه آزاد در بخش مهارتی تحت نظارت مستقیم سازمان فنی و حرفه‌ای استان گیلان فعالیت می‌کنند عنوان کرد: فعالیت‌ها در این سازمان با هدف سوق‌ دادن آموزش‌ها به‌سمت اشتغالزایی و بررسی و بازنگری در مسیر آموزش‌ها انجام می‌شود.

وی به طرح تکاپو با هدف اشتغالزایی در گیلان اشاره کرد و گفت: رشته‌های اولویت‌دار اشتغالزایی گیلان در راستای طرح تکاپو مشخص شدند و با توجه به محدودیت اعتبارات دولتی از بخش خصوصی کمک گرفته شد و امروز ۲۵ درصد آموزش‌های ما با رشته‌های اولویت‌دار در طرح تکاپو انطباق دارد‌.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان گیلان اظهار داشت: در بخش گردشگری این استان نیز تفاهم‌نامه‌ای بین استاندار سابق و رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور منعقد شد که موجب شد استانداردهای مربوط به آموزش‌های بوم‌گردی برای این استان مصوب شود.

حسینی از اجرای پروژه‌‌ای با هدف اشتغالزایی و مهارت‌آموزی در بخش کشاورزی این استان خبر داد و افزود: یک مرکز کشاورزی در مسیر اتوبان رشت به تهران به بهره‌برداری می‌رسد و تلاش شد تا به یک الگوی روستایی تبدیل شود چون می‌تواند منابع درآمدی خوبی را از صنایع‌دستی و بخش‌های مختلف ایجاد کند.

وی با بیان اینکه در مرکز کشاورزی مذکور طرحی تعریف شد که در آن مزارع مختلف به‌صورت مینیاتوری وجود دارند و در آن بخش‌های مختلفی مانند بخش آبزیان و کلبه بوم‌گردی با بُعد آموزشی هم تعریف شد گفت: در این مرکز، بخش فروش صنایع‌دستی توسط مهارت‌آموختگان نیز در نظر گرفته شد.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان گیلان با بیان اینکه مرکز کشاورزی با ساختار دهکده‌ای و با مساحت ۸ هکتار به زودی در این استان به بهره‌برداری می‌رسد افزود: طرح “چند منبع درآمدی” نیز برای روستاییان گیلان در نظر گرفته شد که در این راستا جلسات متعدد شورای مهارت در شهرستانها تشکیل شد.

حسینی با اشاره به اهمیت و ضرورت اجرای طرح “چند منبع درآمدی” در روستاهای گیلان گفت: در بخش کشاورزی به این نتیجه رسیدیم که باید در روستاهای این استان منابع درآمدی متنوعی را در اختیار روستاییان قرار دهیم تا علاوه بر اشتغالزایی به نحوی از مهاجرت آنان به شهر‌‌ها جلوگیری شود.

وی خاطرنشان کرد: در راستای اجرای طرح خانه‌های مهارت، فعالان اقتصادی گیلان که علاقه‌مند به توسعه کسب و کار هستند می‌توانند با کمک سازمان فنی و حرفه‌ای، آموزش‌های لازم را دریافت کرده و در فضاهایی که مدنظرشان است برای توسعه کسب و کار خود اقدام کنند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان گیلان با تأکید بر اینکه آموزش‌ها باید منجر به ایجاد اشتغال شود و در این مسیر به همکاری و مساعدت سایر دستگاه‌های اجرایی نیاز داریم گفت: امسال که به‌عنوان سال “رونق تولید” نامگذاری شده باید بر روی رشته‌هایی که نتیجه بیشتری به سمت ایجاد اشتغال دارند کار شود.

حسینی به ارائه آموزش‌های لازم در ۴ حوزه صنعتی، کشاورزی، خدمات و فرهنگ و هنر اشاره کرد و اظهار داشت: روند اجرایی طرح “ایران مهارت” نیز از سال گذشته آغاز شد و در این طرح با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان، مهارت‌های آموزشی لازم به دانش‌آموزان مدارس ارائه می‌شود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان گیلان با بیان اینکه ۵۰۳ نفر از دانش‌آموزان مدارس در پایان سال ۹۷ و امسال در راستای طرح “ایران مهارت” آموزش‌های مهارتی دیدند خاطرنشان کرد: بیشترین میزان مهارت‌افزایی‌ها در حوزه رایانه، طراحی و دوخت و حوزه برق بود.

وی خاطرنشان کرد: رشته‌های اولویت‌دار در طرح تکاپو شامل گردشگری، خدمات فنی، مهندسی کشاورزی، پرورش طیور، تولید پوشاک، شیلات، تولید آبزیان سردابی و گرمابی، تولید مواد غذایی و آشامیدنی، تولید صنایع‌دستی، خدمات بازرگانی و توزیع و پخش کالا است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان گیلان با تأکید بر اینکه مسیر اشتغال اگر از حوزه مهارت‌افزایی بگذرد دارای تأثیرات بسیاری است عنوان کرد: امروز بسیاری از مشاغل در رابطه با نیروی کار دچار چالش هستند و سال گذشته تنها در رشته طراحی و دوخت در مسابقات بین‌المللی موفق به کسب مدال شدیم.

حسینی افزود: در رشته‌هایی نظیر کابینت‌سازی، صنایع چوبی، گرافیک، فناوری اتومبیل، لوله‌کشی سرمایشی و گرمایشی، صنعت ساختمان و آجرچینی، خیاطی، جوشکاری، جواهرسازی، طراحی و توسعه وب و طراحی فضای سبز همواره دارای ظرفیت‌ و در حال استعداد‌یابی هستیم.

وی به برخی برنامه‌های آتی که به‌مناسبت روز ملی کارآفرینی و آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در این استان اجرا می‌شود اشاره کرد و گفت: گلباران گلزار شهدا و دیدار مدیران کل و کارکنان آموزش فنی و حرفه‌ای گیلان با نماینده معزز ولی‌فقیه در استان گیلان جزء برنامه‌ها است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان گیلان تصریح کرد: نشست تخصصی روش‌های کاربردی مهارت‌افزایی دانشجویان با همکاری کافه کارآفرینی استان در رستوران هپی‌لند و افتتاح نمایشگاه نهضت مهارت‌افزایی در سال رونق تولید در میدان شهرداری رشت نیز در دست اقدام است.

وی با اشاره به برنامه تشکیل کارگاه نقش آموزش‌های مهارتی در توسعه بوم‌گردی استان گیلان در اقامتگاه بوم‌گردی تلارخانه در روزهای آتی افزود: در این راستا نشست سراسری و تقدیر از برترین‌های آموزش‌های آزاد فنی و حرفه‌ای استان گیلان در تالار زند برگزار می‌شود.

حسینی از افتتاح طرح رایگان عیب‌یابی خودرو در مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهید مطهری در مردادماه امسال خبر داد و تصریح کرد: برنامه آموزشی بازارشناسی ویژه مدیران اصناف استان در سالن اجتماعات مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهید باهنر اجرا می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری کارگاه آموزشی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در دانشگاه علمی و کاربردی شهید انصاری در تاریخ ۲ مرداد ماه افزود: نشست سراسری مربیان و کارکنان آموزش فنی و حرفه‌ای استان گیلان و تقدیر از بازنشستگان در سالن اجتماعات مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهید باهنر برگزار می‌شود.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای گیلان با اشاره به برگزاری نشست نقش مهارت‌آموزی در برنامه‌های نیروهای مسلح در مرکز آموزشی نیروی دریایی ابراز داشت: همایش بزرگ کارآفرینی با عنوان روش‌های ارتباط موثر در کسب و کار در سالن اجتماعات مخابرات استان نیز در ۵ مرداد برگزار می‌شود.

ارسال پاسخ