اعضای شورا در مورد شایعه انحلال شورا چه می گویند؟

به گزارش صبح رشت، با توجه به اینکه دوران شش ماه سرپرستی علی بهارمست سرپرست فعلی شهرداری رشت تا پایان دی به اتمام می رسد و با توجه به انتخاب شهردار منتخب رشت شایعاتی مبنی بر انحلال شورا در صورت عدم احراز صلاحیت وی از سوی وزارت کشور به گوش می رسد .در این باره با تعدادی از اعضای شورای اسلامی رشت گفت و گو کردیم.

محمد حسن عاقل منش: در سه دوره حضورم در شورا چنین شرایطی پیرامون انتخاب شهردار تجربه نکردم

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر پیرامون شایعات مطرح‌شده درباره انحلال شورای رشت رشت اظهار کرد: شورای پنجم رشت با انتخاب مسعود نصرتی به‌عنوان شهردار و با رأی اکثریت یازده‌نفره قصد داشت از حضور وی به‌عنوان شهردار برای مدت چهار سال بهره ببرد.

محمدحسن عاقل منش با بیان اینکه در مدت‌زمان حضورم به‌عنوان عضو شورا در دوره‌های دوم و سوم شورای شهر چنین شرایطی پیرامون انتخاب شهردار را تجربه نکرده‌ام تصریح کرد: شورا در زمان مشخص نسبت به انتخاب شهردار اقدام کرده و در شرایط فعلی منتظر پاسخگویی وزارت کشور درباره شهردار رشت هستیم و معتقدم درهرصورت با توجه به اقدامات شورا درباره انتخاب شهردار در صورت عدم احراز صلاحیت به هر دلیلی یک بار دیگر فرصت انتخاب شهردار به شورا داده می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه باید تمام تلاش خود را به‌منظور رفع مشکلات شهر به کار بگیریم افزود: به‌عنوان عضو شورای رشت با هر فردی که به‌عنوان شهردار رشت انتخاب شود همکاری خواهم کرد.

حامد عبداللهی: شورا به وظایف خود در موضوع انتخاب شهردار عمل کرده است

حامد عبداللهی رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک شورای رشت نیز درباره زمزمه‌های پیرامون انتخاب شهردار رشت اظهار کرد: شورا به وظایف خود در موضوع انتخاب شهردار عمل کرده و حالا نیز منتظر پاسخگویی وزارت کشور هستیم.

بهراد ذاکری: برخی تمایل فراوانی برای انحلال شورا دارند

عضو شورای اسلامی شهر رشت نیز با اشاره به موضوع انتخاب شهردار و انحلال شورای رشت اظهار کرد: قانون صریح و شفاف است و علیرغم تمام ابهاماتی که در تصویب نامه هیئت‌وزیران پیرامون موضوع انتخاب شهردار رشت وجود دارد باید قانون ملاک انتخاب قرار بگیرد.

بهراد ذاکری با اشاره به ماده قانونی مندرج در تصویب نامه اخیر هیئت‌وزیران پیرامون سابقه مدیریت میانی شهرداران افزود: حجت جذب از همکاران خوب شورایی بنده است اما تا جایی که اطلاع دارم پیش از شورا به‌عنوان رئیس واحد تدارکات دخانیات گیلان مشغول فعالیت بوده و بر اساس تصویب نامه هیئت‌وزیران این رده جزو سوابق مدیریتی محسوب نمی‌شود.

وی با تأکید بر اینکه برای تمامی کاندیداهای تصدی شهرداری رشت باید حقی یکسان در نظر گرفته می‌شد بیان کرد: اگر قرار بود سابقه مدیریتی جذب تحت شعاع تصویب نامه اخیر قرار نگیرد شورا باید این حق را برای دیگر افراد کاندید این جایگاه ازجمله رضا جمشیدی، سید مسعود موسوی و دیگران نیز قائل می‌شد و به آنان اجازه حضور و ارائه برنامه را می‌داد.

عضو شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به اینکه پیرامون انحلال شورا مباحث متعددی به گوش می‌رسد گفت: انحلال شورا فرآیند پیچیده‌ای است و معتقدم این موضوع به ضرر مجموعه مدیریت شهری و شهرداری بوده و در حال حاضر این موضوع در حد یک شایعه مطرح است.

ذاکری با بیان اینکه برخی تمایل فراوانی برای انحلال شورا دارند تصریح کرد: خدمت صادقانه به مردم در کنار تمامی این مباحث باید در اولویت قرار بگیرد و امیدوارم شورا به‌دوراز احساسات وارد اقدامات عقلانی در راستای رفع مشکلات شهروندان بشود.

محمد حسن علیپور: شهردار منتخب در زمان مقرر فعالیت خود را آغاز می کند

محمدحسن علیپور عضو دیگر شورای رشت نیز با اشاره به اینکه شهردار رشت در زمان مقرر فعالیت خود را آغاز می‌کند اظهار کرد: با توجه به پیگیری‌های انجام‌شده مشکلی بابت بررسی سابقه مدیریتی حجت جذب وجود ندارد و ان‌شاءالله شهردار رشت در زمان مقرر و پس از تأیید وزارت کشور فعالیت خود را آغاز می‌کند.

احمد رمضانپور نرگسی: شورا منحل نمی شود

عضو شورای اسلامی شهر رشت درباره انحلال شورا اظهار کرد: مباحثی که درباره انحلال شورای رشت مطرح‌شده واقعیت ندارد و در صورت عدم احراز صلاحیت شهردار منتخب به هر دلیلی باز هم فرصت قانونی دراین‌باره به اعضای شورا داده می‌شود.

احمد رمضانپور با اشاره به تبصره سه ماده ۷۳ قانون شهرداری‌ها افزود: چنانچه صدور عدم رأی اعتماد، برکناری شهردار و یا خاتمه یافتن فعالیت شهردار تا زمان انتخاب فرد جدید بیش از سه ماه به طول بیانجامد شورا می‌تواند طی این مدت یکی از کارکنان شهرداری را به‌عنوان سرپرست انتخاب کند.

وی با تأکید بر اینکه شورای رشت تاکنون طبق قانون در دو مرحله نسبت به انتخاب و معرفی شهردار اقدام کرده است تصریح کرد: در مرحله نخست که بنا به هر دلیلی شهردار معرفی‌شده احراز صلاحیت نشد و چنانچه به هر دلیلی یک بار دیگر این اتفاق رقم بخورد شورا با توجه به اینکه در مدت‌زمان مشخص‌شده دو مرحله نسبت به انتخاب شهردار اقدام کرده است یک بار دیگر و بر اساس قانون می‌تواند یک بار فرد دیگری را به‌عنوان شهردار انتخاب کند مگر اینکه برخی بخواهند با گردن‌کلفتی قانون را دور بزنند.

فاطمه شیرزاد: اختلاف نظر در بین اعضای شورا به بروز چنین موضوعاتی دامن زده است

رئیس کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای اسلامی شهر رشت نیز دراین‌باره  اظهار کرد: خودمحوری و عدم تعامل گروهی آفت بزرگی است که با ذات شورایی تناقض دارد.

فاطمه شیرزاد با اشاره به اینکه تمکین به قانون باید در تمامی اقدامات مورد توجه باشد افزود: سوابق علمی و اجرایی در احراز صلاحیت شهرداران بسیار حائز اهمیت بوده و در بندهایی از تصویب نامه اخیر هیئت‌وزیران صراحتاً به آن اشاره شده است.

وی با بیان اینکه انتخاب شهردار رشت به‌عنوان مرکز گیلان حساسیت فراوانی دارند گفت: اعضای شورا باید در تمامی تصمیمات خود به صلاح شهر و شهروندان توجه داشته و با اصرار بیهوده بر روی برخی از مباحث فرصت سوزی نکنند.

شیرزاد با اشاره به شایعات مطرح‌شده پیرامون انحلال شورای رشت گفت: اختلاف‌نظر در بین اعضای شورا به بروز چنین موضوعاتی دامن زده است./فارس

ارسال پاسخ