اشتغال پایدار و درآمد زایی از طریق اقامتگاه های بوم گردی

نشست بررسی ظرفیت‌ها و چالش‌های توسعه گردشگری در استان گیلان با تاکید بر بوم‌گردی با حضور جمعی از اساتید دانشگاه و فعالان این حوزه صبح امروز در سالن اجتماعات اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان گیلان در رشت برگزار شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت گفت: در گردشگری خلاق، هر منطقه‌ای پتانسیل‌های خود را پررنگ می‌کند؛ جشن رنگ‌پاشی در هندوستان که افراد در آن رنگ‌های گیاهی به سمت هم می‌پاشند اما این جشن در ایران به غلط تقلید شده و افراد از رنگ‌های شیمیایی استفاده می‌کنند که آثار تخریبی روی محیط زیست دارد.

طاهره صبوری ضمن تاکید بر تمرکز روی پتانسیل‌های بومی در حوزه گردشگری تصریح کرد: به طور مثال کشور نروژ به‌خاطر نوع آب و هوای آن منطقه، هتل‌های یخی ساخته است که هر ساله جهانگردان زیادی به آنجا می‌روند و این کشور به خاطر اقامت توریست‌ها در این هتل‌ها، درآمد زیادی را کسب می‌کند.

وی با اشاره به اشتغال‌زایی از طریق کسب و کارهای کوچک ایجاد شده در حوزه گردشگری گفت بیش از دو میلیون کسب و کار کوچک در اروپا، ۹۹ درصد از موسسات گردشگری در روستاهای آمریکا و همه گردشگری‌ها در فلسطین جزء کسب و کار کوچک هستند که از طریق توسعه انواع گردشگری در این مناطق به وجود آمده‌اند.

این استاد دانشگاه در رابطه با اقامتگاه‌های بوم‌گردی افزود: اقامتگاه‌های بوم‌گردی در محیط‌های بکر طبیعی، بافت روستایی یا تاریخی در شهرها و سازگار با سیمای طبیعی منطقه احداث می‌شوند و با جامعه تعامل حداکثری دارند و بوم کلبه‌ها، بوم خانه، کمپ عشایری و اکوکمپ‌ها از انواع آن محسوب می‌شوند.

وی با بیان اینکه از ۳۵ اقامتگاه بوم‌گردی که در گیلان فعالیت دارند، تنها ۱۶ اقامتگاه دارای مجوز هستند افزود: آمار فعالیت بوم‌گردی در استان گیلان پایین‌تر از سایر استان‌ها است، در حالیکه ظرفیت‌های طبیعی موجود در این استان بسیار بالا بوده و پیشرفت در این حوزه نیازمند توجه و تلاش بیش از پیش مسئولان مربوطه است.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت توانمند کردن جامعه، ایجاد اشتغال پایدار و درآمدزایی را بخشی از مزایای اقامتگاه‌های بوم‌گردی دانست و گفت: البته راه‌اندازی این اقامتگاه‌ها بدون اصول لطمه زیادی به جاذبه‌های طبیعی و تاریخی منطقه وارد می‌کند و عدم توجه به آموزش در این حوزه برای صاحبان اقامتگاه بسیار مضر است و باعث نارضایتی گردشگران می‌شود.

صبوری تاکید کرد: باید در اقامتگاه‌های بوم‌گردی به معرفی فرهنگ جامعه خود بپردازیم و سعی کنیم کمترین آسیب متوجه محیط زیست شود؛ از روش‌های پایدار برای به دست آوردن آب مصرفی این اقامتگاه‌ها استفاده کنیم و برای غنی‌تر شدن شاخص‌ها از نظر کیفی اقدامات لازم از جمله مدیریت و بازیافت زباله را در دستور کار خود قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه غذاها و نوشیدنی‌های سرو شده در اقامتگاه‌های بوم‌گردی باید با توجه به ساختار بوم شناسی آن منطقه باشند افزود: بهتر است در این اقامتگاه‌ها از خوراک‌های بومی آن منطقه استفاده کرد، همچنین می‌توانیم صنایع‌دستی خود را به مسافران معرفی کنیم؛ استفاده از موسیقی فولکلور و احیای آن نیز می‌تواند در جذب توریست موثر باشد.

این استاد دانشگاه در رابطه با اهمیت ژئوپارک‌ها خاطرنشان کرد: در ایران تنها یک ژئوپارک ثبت شده داریم که تنها ژئوپارک منطقه نیز محسوب می‌شود و آن جزیره قشم است، که از ۲۵ اسفند سال ۹۷ تا سال ۹۸ بیش از یک میلیون نفر از این منطقه بازدید کردند؛ در همه جای دنیا ژئوپارک‌ها منبع درآمدزایی خوبی محسوب می‌شوند.

صبوری با ابراز امیدواری از ثبت “ژئوپارک درفک” در گیلان گفت: بهترین گزینه برای ثبت نخستین ژئوپارک استان گیلان است که در صورت حمایت و راه‌اندازی می‌تواند باعث توسعه و درآمدزایی این استان شود؛ منطقه درفک و دیلمان منطقه پیشنهادی کارشناسان میراث فرهنگی برای ثبت این ژئوپارک است که امیدواریم از این اقدام حمایت لازم صورت گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت افزود: با توجه به پتانسیل موجود در بخش کشاورزی در استان گیلان می‌توانیم اقدامات بسیار خوبی در رابطه با توریسم کشاورزی انجام دهیم؛ در باغات چای در چین زنان تنها با نواختن موسیقی در این باغ‌ها گردشگران زیادی را به آن مناطق جذب می‌کنند و ما نیز می‌توانیم با الگو گرفتن از آنها در این امر موفق شویم.

وی به کلینیک ناباروری در خیابان ارشاد رشت اشاره کرد و اظهار داشت: این کلینیک یک نوع توریسم پزشکی در رشت محسوب می‌شود و طبق مشاهدات ما، مسافران زیادی برای مسائل پزشکی به این منطقه می‌آیند و ساکنان این خیابان با فراهم کردن مکان‌هایی از این مسافران پذیرایی و برای خود نیز درآمد کسب می‌کنند.

حاضران در این نشست در رابطه با چالش‌های پیش روی خود برای ایجاد و راه‌اندازی اقامتگاه‌های بوم‌گردی به بیان نظرات و انتقادات خود پرداختند و از مسئولان مربوطه خواستند که با حمایت‌های مالی بیشتر آنها را در این امر یاری کنند./تسنیم

ارسال پاسخ