از لوله های آب اتش نشانی چه می دانیم؟

آتش نشان حامد یکتاپرست در تشریح نحوه کارکرد لوله های آتش نشانی و کاربرد آنان نوشت:

لوله های آتش نشانی یکی ازمهمترین و پر مصرف ترین وسایل آتش نشانی می باشد. از لوله های آتش نشانی درخودروهای آتش نشانی یا وسایلی مانند قرقره و جعبه آتش نشانی نگهداری و در زمان حریق بمنظور گرفتن یا رساندن آب به مکان حریق استفاده می گردد.

معمولاً در آتش نشانی ها چند گروه لوله مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند از :

لوله های نواری یا پارچه ای:
که میتوان انها را بصورتهای مختلف جمع کرد

لوله های لاستیکی:
که بیشتر از آنها در قرقره های آتش نشانی استفاده میگردد.

لوله های خرطومی:
که بمنظور گرفتن آب از منابع روباز بهره گیری میشود.

لوله های فلزی :
که در آتش نشانی ها بعنوان واسط آبگیری از شیرهای داخل زمین استفاده می شود

انواع لوله های نواری :

۱- لوله های بدون آستر :
این نوع لوله اولین لوله های تولیدی برای آتش نشانی بود که از پنبه‏، کتان، کنف و…. بافته می شد. هنگام استفاده آب از آن نفوذ و قطرات آب روی لوله نمایان می شد.

۲- لوله های نواری آستردار:
لوله های متداول ساده آتش نشانی است که از الیاف مصنوعی ساخته می شود و داخل آن بوسیله لاستیک یا لاستیک مصنوعی ومشابه آن آستر شده است. معمولاً لایه داخلی آنرا بوسیله گرما و فشار به لایه پارچه ای می چسبانند و تا آنرا در برابر نفوذ آب از داخل محافظت نمایند

۳- لوله های کوتینگ شده :
لوله هایی هستند که علاوه بر لایه داخلی روی پارچه لوله یک ماده شیمیایی کشیده شده تا لایه اصلی(پارچه ای ) را از خارج در برابر جذب آب، مایعات و مواد شیمیایی محافظت کند.

۴- لوله های روکش دار
لوله هایی می باشند که علاوه بر داخل، روی لایه اصلی ( پارچه ای ) هم روکش از یک پوشش آلاستومری ( لایه ای از مواد شیمیایی ) کشیده شده است و لوله از داخل و خارج دربرابر جذب مواد ومایعات آلاینده، سایش وحرارت مقاوم شده است. این نوع لوله معمولاً قابل آپارات شدن است و در صورت سوراخ شدن میتوان با وسایل خاص آنرا آپارات کرد. علاوه بر آن از آنجائیکه خیس نمی شود نیاز به خشک کردن ندارد.

طول لوله های آتش نشانی :

در استاندارد BS ( انگلستان ) طول لوله ها ۱۵، ۱۸، ۲۵، ۳۰، ۳۶ متر پیشنهاد شده است که در کشور انگلستان طول لوله های مورد استفاده در آتش نشانیها ۲۵ متر و در کشور ایران ۲۰ متر است.

وزن لوله ها :

از آنجا که وزن وسایل مورد استفاده در آتش نشانیها در کار حمل ونقل و جابجایی آن تأثیر دارد لذا استانداردها حداکثر وزن لوله را مشخص می کند. بر اساس استاندارد ۵۱۷۳ انگلستان ( BS ) وزن لوله ها بر اساس جدول زیر است ونباید وزن آن از مقادیر داده شده در جدول تجاوز کند ( این وزن مربوط به لوله بدون کوپلینگ می باشد).

آزمایشاتی که سازنده لوله قبل از تولید باید انجام دهد :

۱- پایداری در ابعاد:
هدف از این آزمایش آنست که در اثر فشار مشخص آب به قطر و طول لوله چه مقدار اضافه می شود . برای این آزمایش لوله ای بطول یک متر انتخاب می شود که نمونه آزمایش باید کاملاً خشک باشد. و بر اساس استاندارد BS نمونه را بصورت زیر آزمایش می کنند:

۱-۱– لوله را بصورت افقی روی سطحی قرارداده وتوسط علامتی محل مورد نظر تعیین می گردد. این علامت گذاری زمانی انجام می گیرد که لوله تحت فشار نیست.

ارسال پاسخ