از برچیدن میله های بی آر تی رشت تا تخریب پل ورودی فومن !!!

در زمان تصدی محمد علی ثابت قدم در شهرداری رشت بود که زمزمه طراحی و اجرایی شدن پروژه بی آر تی رشت در رسانه ها مطرح شد و پس از مدتی چگونگی طراحی و مسیرهای مورد اجرا از مسائل مورد بحث واقع شد . با تمامی انتقاداتی مانند عدم توجیه اجتماعی ، فنی و ترافیکی که شنیده می شد نهایتا در مردادماه ۱۳۹۴ بود که ۳۷ اصله درخت در خیابان امام خمینی و محدوده ی چهارراه میکائیل تا میدان فرهنگ به جهت اجرایی شدن این پروژه بریده شد و موجب اعتراض بسیاری از شهروندان و دوستداران محیط زیست گردید . با همه ی فراز و نشیب های اجتماعی و رسانه ای و نظرات موافقان و مخالفان این طرح ، نهایتا در تاریخ سوم تیر ماه ۹۵ بود که خبر افتتاح رسمی بی آر تی رشت به تیتر اول بسیاری از روزنامه های استانی تبدیل شد . نظر به بررسی خروجی این پروژه از حیث آلودگی محیط زیست و کاهش بار ترافیکی و زمان تردد شهروندان ، در سی امین جلسه ی شورای اسلامی شهر رشت اعضای این شورا به برچیدن نرده های مسیر میدان حشمت تا میدان فرهنگ رای مثبت دادند و چند روز بعد این نرده ها جمع آوری گردید .
حال با فاصله گرفتن از مرکز استان و نگاهی به وضعیت عمرانی شهرستان غربی و توریستی فومن به یاد پل ورودی آن می افتیم ، پلی که با هزینه ی بالغ بر ۲۰ میلیارد و طی ۱۲ سال ساخته شد و نماینده ی سابق فومن بر پایان کار آن اصرار و نماینده ی فعلی این شهرستان اجرای پروژه ی مذکور را مخل اقتصاد ، برنامه ریزی گردشگری ، رفاهی و خیانت بزرگ به این شهرستان دانسته و یکی از دلایل حضور خود در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی را تخریب و حل معضل پل ورودی فومن عنوان کرد . با همه ی تفاسیر و کش و قوس های فراوان ، پلی که روزگاری نماینده ی سابق فومن را مجبور به چادر زنی کرده بود با همت نماینده ی فعلی این شهرستان به دست تخریب سپرده شد و به افکار منفی مردم در خصوص هدر رفتن بیت المال دامن زد .
اینکه مدیران و اعضای شورای اسلامی یک شهر ، طرحی مانند بی آر تی رشت را مصوب کنند و همان شورا در زمان دیگری آن را نادرست بداند و رای به برچیدن آن بدهد و یا یک نماینده در شهری مثل فومن عزم خود را برای اجرای پروژه ی پل ورودی این شهر جزم کند و یک نماینده ی دیگر چندی بعد تمام تلاشش را برای تخریب همان پل انجام دهد ابتدا کمی خنده دار و سپس کمی تاسف آور بنظر می رسد و فارغ از قضاوت در خصوص صحیح یا اشتباه بودن اجرای این پروژه ها ، شاید تنها خواسته ی مشترک تمام مردم در این میان ، شناسایی عاملان اصلی اتلاف بیت المال و برخورد با آنان باشد .

یادداشتی از محمد رضا نعمتی

  انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن از سوی پایگاه خبری و تحلیلی صبح رشت نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

ارسال پاسخ