آقای مجری معتادین هم جزو هموطنانمان هستند!

چند روز قبل در حین تماشای برنامه لوجنک از شبکه باران مطالبی را شنیدم که برایم بسیار تعجب برانگیز و قابل تامل بود .

بحث پیرامون ایجاد کمپ ترک اعتیاد در یکی از روستاهای اطراف رشت بود.

به جزئیات این موضوع کاری ندارم اما گویا مجری برنامه لوجنک خودش یک طرف این بحث بوده و در مباحث قابل تاملی با نگاهی شخصی به موضوع نگاه کرده و هر چه می خواست دل تنگش گفت.

مجری برنامه در بخشی از سخنانش که پیرامون نارضایتی ساکنان آن روستا درباره ایجاد کمپ ترک اعتیاد در آن منطقه بود گفت: به عنوان یک شهروند نظر شخصی ام را می گویم و اگر قرار باشد کمپ ترک اعتیاد در کنار محل سکونت خانواده ام احداث شود نمی توانم این موضوع را بپذیرم.

آقای مجری با شما سخن می گویم .

نامتان را نمی دانم و تمایلی هم به دانستنش ندارم اما خواستم به شما یادآور شوم که جنابعالی خوشتان بیاید و یا نیاید معتادین نیز جزو هموطنانمان هستند که با لطف الهی، حمایت خانواده و حضور در مراکز ترک اعتیاد می توانند بار دیگر با سلامت و عزت به آغوش خانواده بازگردند.

آقای مجری متاسفم از اینکه در شرایطی که بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا با دایر کردن مراکز شیک و لوکس ترک اعتیاد در بهترین نقاط تمام تلاش خود را برای رفع سایه شوم اعتیاد از سر برخی از هموطنان بیمارشان که مبتلا به این بلای خانمانسوز هستند به کار گرفته اند در یک برنامه تلویزیونی از صدا و سیمای مرکز گیلان که با توجه به مخاطبانش باید به تمامی جوانب اجتماعی، فرهنگی و … توجه داشته باشد چنین مباحثی مطرح شده و مجری برنامه همجواری با معتادین را قابل پذیرش نمی داند.

آقای مجری نقش رسانه ملی در زمینه فرهنگ سازی در بسیاری از حوزه ها نقشی مهم و غیر قابل انکار است اما آیا این رسالت مهم توسط صدا و سیمای مرکز گیلان به خوبی انجام شد شد؟؟؟؟

صدا و سیمای مرکز گیلان برای مقابله و فرهنگ سازی پیرامون معضلات بزرگ اعتیاد که به اعتقاد و نظر بسیاری از کارشناسان این حوزه باید برای جلوگیری از گسترش آن کار فرهنگی انجام بشود چه اقدام شاخصی تا کنون انجام داده است؟؟؟

آیا به نظرتان برپایی چند نشست در صدا و سیما با برخی از مسئولین می تواند راهگشای خطرات پیرامون این مقوله باشد؟؟؟؟

آقای مجری در بخشی از سخنانتان در این برنامه گفتید که بهتر است از زیر ساخت هایی که وجود دارد برای هموطنانمان استفاده کنیم و ایجاد ترک کمپ اعتیاد می تواند در اولویت چندم قرار بگیرد که باید به عرض برسانم این اظهار نظر عجیب را باید تاکیدی به فقدان مجری کارشناس در این بخش از برنامه لوجنک بدانیم.

آقای مجری شفاف تر می گویم با نگاهی به دنیای واقعی پیرامون خود، فیلم ها و سریالهای که درباره معضلات اعتیاد به نمایش گذاشته می شود متوجه خواهید شد که متاسفانه اعتیاد زمینه ساز بروز بسیاری از بزه ها، جنایات و … بوده و برای داشتن جامعه ای سالم و عاری از ناهنجاریها یقینا باید به این مهم توجه شود و چنانچه جامعه ای درگیر معضل اعتیاد باشد و برای مقابله با این معضل چاره ای اندیشیده نشود قطعا به مرور به جامعه ای بیمار و پرخطر تبدیل شده و در چنین شرایطی نمی توانیم به گسترش و حفظ زیرساختها برای استفاده بهینه توسط دیگر افراد جامعه امیدوار باشیم.

آقای مجری تا جایی که می دانم رسانه باید همواره پایبند به اصل بی طرفی باشد و نباید نظرات شخصی خود رادر امور مداخله بدهد، پس چگونه در آن برنامه از تریبون صدا و سیمای مرکز گیلان از نظرات شخصی خود سخن گفتید؟؟؟؟
آیا این کار شما با اصل بی طرفی رسانه در تضاد نیست؟؟؟؟؟
قصد تطهیر معتادین جامعه را ندارم اما باید این واقعیت را بپذیریم که متاسفانه قرار گرفتن برخی از آنان در شرایط خاص این نحسی را برایشان رقم زده و باید بپذیریم که مطمئنا در بسیاری از موارد جامعه نیز در بروز آن شرایط خاص دخیل بوده است.

آقای مجری در شرایطی که بسیاری از کارشناسان برجسته این حوزه عواملی از جمله خانواده، مشکلات روان شناختی و مباحث فرهنگی اجتماعی را در بروز این ناهنجاریها دخیل می دانند نمی توانیم این موضوع را در اولویت های چندم قرار داده و بی اعتنا به این مهم آن را در اولویت چندم قرار بدهیم.

آقای مجری در خاتمه خواستم یادآور بشوم که معتادین نیز جزو هموطنانمان بوده و در شرایطی که کارشناسان آگاه به امور افراد معتاد را بیمار می دانند شایسته است به جای طرد آنان و انجام رفتارهای غیر انسانی با معتادین تمام تلاش خود را برای بازگرداندن آنان به آغوش خانواده و جامعه به کار بگیریم و در اظهار نظراتمان به دور از حب و بغض شخصی و با در نظر گرفتن منافع عمومی نه فرد یا افراد خاص سخن بگوئیم.

یادداشتی از یک معتاد بهبود یافته

ارسال پاسخ