آغاز پویش ملی «هر خانه یک کتابخانه» همزمان با سراسر کشور در گیلان

با همراهی موثر دستگاه های فرهنگی و اجرایی در سراسر کشور، همزمان با ایام تعطیلی کتابخانه‌های عمومی به دلیل توصیه‌های وزارت بهداشت، پویش ملی «هر خانه یک کتابخانه» شامل معرفی کتاب های خوانده شده در یک دقیقه طلایی آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان با توجه به توصیه‌های وزارت بهداشت برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در کشور که با تعطیلی مراکز مختلفی از جمله کتابخانه‌های عمومی همراه شده، مردم به جز موارد ضروری اغلب زمان خود را در خانه سپری می‌کنند. بر این اساس نهاد کتابخانه های عمومی از ۱۲ اسفندماه پویشی را با عنوان «هر خانه یک کتابخانه» راه‌اندازی کرده که با استقبال خوب اهالی فرهنگ و هنر و ادب و همچنین مسئولان فرهنگی همراه شد.
همچنین به دلیل شرایط حاکم بر کشور اگرچه کتابخانه‌های عمومی به صورت فیزیکی تعطیل هستند، اما فعالیت‌های این مراکز فرهنگی و اجتماعی تنها به فضای فیزیکی کتابخانه‌ها محدود نمی‌شود و کتابداران زیادی، از خانه های خود در فضای مجازی با اعضای کتابخانه ها ارتباط دارند و به انتشار مطالب مفید، برگزاری مسابقه‌های مجازی، معرفی کتاب و … مشغول هستند. در این جهت راه اندازی پویش «هر خانه یک کتابخانه» می‌تواند کتابخانه را به داخل خانه‌ها ببرد و این پیشنهاد را مطرح کند که در این ایام به جای مسافرت به شهرهای مختلف که باعث انتقال و گسترش ویروس کرونا به سراسر کشور خواهد شد، در خانه بمانیم و با کتاب به دنیای شگفت‌انگیز دیگری سفر کنیم.
همچنین از آنجا که معمولا در میان قفسه‌های کتابخانه‌های شخصی افراد، کتاب‌هایی وجود دارد که فرصت خواندن آنها فراهم نشده، در پویش «هر خانه یک کتابخانه» از همه مردم دعوت می‌کنیم که به سراغ یکی از این کتاب‌ها رفته و با ارسال یک عکس با کتاب مورد نظر، خلاصه‌ای از آنچه که از خواندن این کتاب فراگرفته‌اند را در قالب یک فایل صوتی و یا ویدئویی به آدرس اینستاگرامی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان مازندران به آدرس @mazandpl به عنوان دبیرخانه این پویش در کشور، ارسال کنند.
فایل‌های ارسال شده به دبیرخانه این پویش پس از انتشار در صفحات وابسته به نهاد در فضای مجازی داوری شده و به بهترین فایل‌های ارسال شده، جوایزی تعلق خواهد گرفت.
اقدام دیگری که با همکاری مشترک اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل و اداره کل فرهنگی نهاد طراحی شده، طرح مسابقه نقاشی با محوریت بیماری و ویروس کرونا برای بچه‌های ۴ تا ۱۲ ساله است تا این عزیزان در این ایام نقاشی‌های خود را با دو محور «خاطرات خود از کرونا» و «دعوت به رعایت نکات بهداشتی» به دبیرخانه این مسابقه ارسال کنند.
اقدام دیگر نهاد کتابخانه های عمومی در ایام تعطیلی اجباری کتابخانه های عمومی در سطح کتابداران کشور معرفی یک کتاب در چارچوب ضوابط ارائه شده و انتشار آن در فضای مجازی، به تشویق و ترغیب سایرین به کتابخوانی است که در پایان این رویداد به آثار برتر ارائه شده نیز جوایزی اهدا خواهد شد.

ارسال پاسخ